Yüksek komiser, çalışma vizesinin uzatılmasıyla Hintli öğrencilerin Avustralya’da yarı zamanlı iş bulmakta sorun yaşamayacaklarını söyledi

ParlayanGüneş

New member

Yüksek Komiser Avustralya Hindistan’da Barry O’Farrell Cuma günü yaptığı açıklamada, ülkedeki geçici işler için önemli bir yetenek havuzu sağlayan Hintliler de dahil olmak üzere uluslararası öğrencilerin Avustralya üniversitelerinde okurken yarı zamanlı iş bulmakta sorun yaşamayacaklarını söyledi.
“Covid pandemisi nedeniyle sınırlarımız kapatıldığında, çok sayıda iş açığı vardı ve havalimanı güvenlik hatlarında, marketlerde ve diğer birçok alanda vatandaşlarımız iş yapacak kadar yoktu. Avustralya’nın Hindistan Yüksek Komiseri Barry O’Farrell, “Birçok durumda, Avustralya’da bulunan Hintli öğrenciler bu işleri yaptı ve şimdi bile uluslararası öğrenciler Avustralya üniversitelerinde okurken yarı zamanlı iş bulmakta sorun yaşamayacaklar” dedi. Hindistan zamanları Çarşamba günü özel bir röportajda.
Avustralya’nın geçen yılın sonunda uluslararası öğrenciler için açıkladığı çalışma sonrası çalışma vizesi uzatmasının da çok cazip olduğunu sözlerine ekledi. “Avustralya’daki Hintli öğrenciler, özellikle de KAMIŞ derecelerinin ötesine geçebilir ve dersleri tamamlandıktan sonra birkaç yıl boyunca değerli iş deneyimi kazanmak için okudukları alanda çalışabilirler” dedi. Tüm ülkelerin hükümetlerinin rekabet avantajı için daha iyi eğitim sonrası çalışma vizeleri sunmaya çalıştığını da sözlerine ekledi.
Önemli bir şekilde, bu yılın Temmuz ayından itibaren Avustralya, uluslararası öğrencilerin eğitimleri sırasında her iki haftada bir maksimum 48 saat çalışmasına izin verme sınırına geri dönüyor. Buna karşılık, Avustralya hükümeti, Avustralya’da beceri eksikliği olan alanlarda belirli derecelerle mezun olan uluslararası öğrencilerin, genişletilmiş eğitim sonrası çalışma (PSW) hakkı için uygun olacağını duyurdu. Uzatılmış PSW hakları, lisans derecesine sahip öğrenciler için dört yıldır; yüksek lisans derecesine sahip olanlar ise Temmuz 2023’ten itibaren beş yıl alacaklar.
O’Farrell, şimdi bile daha fazla Hintli öğrencinin, akıllı iş bölgesindeki Deakin Üniversitesi gibi Hindistan’daki Avustralya üniversitelerinin şube kampüsleri olan pandemi öncesi seviyelere ulaşan sayıları ile Avustralya’da eğitim alma seçeneğini tercih ettiğini söyledi. Gujarat’taki GIFT City ofisi, Hintli öğrencilere Avustralya eğitimi alma ve kursun bir kısmını orada tamamlama fırsatı sağlayacaktır. “Hindistan ve Avustralya artık eğitim niteliklerini karşılıklı olarak tanıyacağından, Hindistan’daki şube kampüslerinde okuyan öğrencilerin de mezun olduktan sonra Avustralya’da iş bulmaları muhtemeldir” dedi.
Yüksek komiser ayrıca, Avustralya hükümetinin yakın zamanda Maitri Burs Programı Avustralya’daki en iyi üniversitelerde okuyan en parlak Hintli öğrencileri desteklemek için verilen eğitim, İngiltere ve ABD’nin prestijli Rhodes ve Fulbright Burslarının Avustralya versiyonu olarak ortaya çıkacaktır.