Tüketiciler: Enerji fiyat frenleri: Federal eyalet karşılaştırmasındaki farklılıklar

EkoIte

Member
tüketici
Enerji fiyat frenleri: Federal eyalet karşılaştırmasındaki farklılıklar

Berlin ve Schleswig-Holstein’daki rahatlama özellikle yüksek olsa da, Bremen’deki devletin sadece küçük bir katkı yapması gerekiyor. Fotoğraf

© Fernando Gutierrez-Juarez/dpa-Zentralbild/dpa

Hane halkını rahatlatmak için yakında enerji fiyat frenleri devreye girecek. Bunun devlete ne kadara mal olacağı görülecek. Bir karşılaştırma portalı, temel bakımda net farklılıklar buldu.

Mart ayından itibaren tedarikçiler tarafından faturalandırılacak elektrik ve gaz için enerji fiyat frenleri ile, başlangıç tarifesine bağlı olarak sübvansiyon ihtiyacında güçlü farklılıklar var. Karşılaştırma portalı Verivox bunu tüm temel hizmet tarifelerini değerlendirerek belirledi.

Buna göre, temel arzdaki bir model aile, bu yıl ülke ortalamasında elektrik için yaklaşık 216 avro, gaz için yaklaşık 718 avro frenle rahatlayacak. Verivox’a göre Berlin ve Schleswig-Holstein’daki temel tedarik tarifeleri nispeten yüksek olduğundan, buradaki rahatlama özellikle yüksek. Bremen’de ise devletin yalnızca küçük bir miktarı sübvanse etmesi gerekiyor.

Frenler geriye dönük

Hanehalkları için tavan fiyat uygulamasıyla, elektrik fiyatı kilovat saat başına 40 sent ve gaz fiyatı kilovat saat başına 12 sent olarak sınırlandırılmıştır. Sınır değerler, tahmini tüketim hacminin yüzde 80’i için geçerlidir. Kalan tüketim için normal tarifenin ödenmesi gerekmektedir. Frenler geriye dönük olarak Ocak ayından itibaren uygulanır, ancak yalnızca ilk kez Mart ayında faturalandırılır.

Gaz için (yıllık tüketim: 20.000 kilovat saat), en yüksek yardım miktarları Berlin’de (1230 Euro), Saksonya-Anhalt’ta (947 Euro) ve Thüringen’de (938 Euro). Bremen (140 Euro), Schleswig-Holstein (510 Euro) ve Aşağı Saksonya’da (516 Euro) nispeten az devlet desteği gerekiyor. Hesaplamalarda tüm yıl için hesaplanan Mart ayı temel arz tarifeleri baz alınmıştır.

Elektrik söz konusu olduğunda (yıllık tüketim: 4000 kilovat saat), en yüksek devlet yardımı akışı seviyeleri Schleswig-Holstein (447 Euro), Brandenburg (403 Euro) ve Thüringen’de (376 Euro). Bremen (26 EUR), Berlin (45 EUR) ve Hamburg’da (92 EUR) en düşük seviyededir.

Fiyat sınırı altında ülke çapında en düşük tarifeler

Federal Şebeke Ajansı’na göre, 2021’de yüzde 24 ile neredeyse her dördüncü hane müşterisinden biri hem gaz hem de elektrik için temel arzdaydı. Gözlemciler, kısmen temel arz tarifelerinin genellikle enerji krizinin zirvesindeyken alternatif tarifelerden daha ucuz olması nedeniyle payın geçen yıl artmış olabileceğini düşünüyor. Varsayılan tedarikçi, bir ağ alanındaki çoğu haneye elektrik ve/veya gaz sağlayan enerji tedarikçisidir.

Karşılaştırma portalı, mevcut en ucuz alternatif tarifelerin şu anda ülke çapında ilgili tavan fiyatın altında olduğuna dikkat çekti. Sağlayıcıyı değiştirerek, gazdan 445 Euro ve elektrikten 286 Euro daha tasarruf edebilirsiniz.

dpa