Sharma: Rahul Gandhi’yi İngiliz Parlamentosu’na davet eden Hindistan doğumlu milletvekili Virendra Sharma kimdir?

ParlayanGüneş

New member

İngiliz Avam Kamarası’nda Rahul Gandhi için şu anda tartışmalı olan etkinliği düzenleyen Hindistan doğumlu İngiliz milletvekili Virendra Sharma, etkilenmedi. İşçi Partisi üyesi parlamento (MP) Londra için Ealing Southall 2007 ara seçiminde koltuğu kazandığından beri seçim bölgesi, Şarma kendisini şu şekilde tanımlıyor: “Öncelikle seçmenlerini ve Ealing Southall’da ona oy versin ya da vermesin herkesi temsil eden Ealing Southall’ın milletvekili. Ama bir İşçi Partisi milletvekilinin ötesinde, Birleşik Krallık’ta yaşayan bir İngiliz vatandaşı ve yıllar önce orada doğmuş Hindistan’ın bir oğlu.
İngiliz milletvekillerini Kongre Lideri ve Hintli Milletvekili Rahul Gandhi’nin Bharat Jodo Yatra ile ilgili konuşmasına “bu yolculuktaki kendi deneyimlerini paylaşmak, Hindistan için önemini keşfetmek ve gelecek planlarını paylaşmak” için davet eden Sharma, burada olmaktan gurur duyduğunu söyledi. görüşlerini tartışmak ve paylaşmak için her iki ilde de çok çeşitli siyasi liderleri davet etti.
“Rahul Gandhi farklı değil, gelecek vizyonu olan bir siyasi lider ve Kongre’nin önemli bir lideri ve bir Parlamento Üyesi olarak, İngiltere ile Hindistan arasındaki gelecekteki ilişkiler hakkındaki tartışmanın bir parçası. Halk, medya, politikacılar ve akademisyenler bu sohbetin bir parçası olmalı, bu yüzden hepsinin bu tartışmaya katkıda bulunmasını dört gözle bekliyorum. Tartışma siyasi bir gelecekle sınırlı değil, her iki ülkeyi birbirine bağlayan kültürel, sosyal ve ticari bağları da kucaklamalı çünkü insanlar yaşayan köprüdür.” İngiliz parlamentosunda Gandhi’nin Hindistan hükümetine yönelik sert eleştirilerine yönelik tartışmaların ardından duruşunun değişmediğini söyledi.
Başka bir İngiliz-Hindistan İşçi Partisi milletvekili Piara Khabra’nın ölümünün ardından, Hindistan kökenli büyük bir nüfusa sahip bir bölge olan Ealing Southall’da ara seçimi kazanan Sharma, All-Party Hint-İngiliz parlamento grubuna başkanlık ediyor ve çalıştı Hindistan ve Birleşik Krallık arasındaki işbirliğini ve istişareyi teşvik etmek. “Hindistan doğumlu bir milletvekili ve Ealing Southall temsilcisi olarak, Hindistan ile Birleşik Krallık arasındaki ilişkinin değerine derinden inanıyorum. Doğduğumda var olan efendi ve koloni ilişkisi değil, her iki ülkenin ve halklarının iyiliği için eşitlerin ortaklığı” dedi.
“Benim için bu, her biri diğerini anlamaya yardımcı olan ve bencilce değil birlikte çalışan iki ülke arasında tartışma ve işbirliğini teşvik etmek anlamına geliyor. Hindistan ve Birleşik Krallık, kendi gelişimleri ve aralarında var olabilecek programlar için vizyonlara sahip olmalıdır. Her ikisinin de temelde önemli müttefikler olduğuna, demokratik, ilerici ve kurallara dayalı uluslararası düzene bağlı olduğuna inanıyorum” diye ekledi Sharma.
Pencap’ta doğdu ve 1968’de Ealing’de otobüs kondüktörü olarak çalıştığı Londra’ya gitti. Daha sonra bir sendika bursuyla London School of Economics’e gitti ve siyasi kariyerine Liberal Parti ile başladı, ancak İşçi Partisi’ne geçti. “Seçmenle konuşmak, onların arasında olmak, onlarla birlikte yaşamak ve onlardan biri olmak çok önemli. Meclis üyesi ve milletvekili olarak hep aynı insanlarla konuştum, aynı yerde yaşadım. Sharma, “Hiç hareket etmedim veya davranışlarımı değiştirmedim ve seçmenlerim, arkadaşlarım ve ailem beni 1980’de gördükleri otobüste görebileceklerini biliyorlar” dedi. 1982’den itibaren London Borough of Ealing’de bir meclis üyesiydi, ancak 2010 yerel seçimlerinde istifa etti.
Gandhi’yi İngiliz parlamenterlere tanıtan Sharma, Bharat Jodo Yatra’nın binlerce kişinin sesini dinlemek için önemli olduğunu söyledi. “Yaklaşık yüz bin kişilik bir seçim bölgesinde yüz bin görüş var, 1,4 milyarlık bir ülkede 1,4 milyar görüş var. Hepsini asla bilemeyiz, ancak topraklarda dolaşan, binlerce kişiyle tanışan ve konuşan, bazen iktidar tarafından görmezden gelinen veya duyulmayan bir adamın anlatacak bir hikayesi vardır. Politikacılar her şeyi bilmezler ama Bharat Jodo Yatra tam da bunu söylüyor, bana neler olduğunu anlat, ben de dinleyeceğime söz veriyorum.”