Sendikalar: IG Metall: Toplu pazarlığın bir sonraki turu öncelikle parayla ilgili olacak

EkoIte

Member
Sendikalar
IG Metall: Toplu pazarlığın bir sonraki turu öncelikle parayla ilgili olacak

Metal ve elektrik sektörlerinde yaklaşık 3,9 milyon çalışana yönelik toplu iş sözleşmesi 30 Eylül'e kadar devam edecek. Fotoğraf

© Silas Stein/dpa

IG Metall önümüzdeki toplu sözleşme turunda maaş artışlarına net bir şekilde odaklanıyor. Ancak daha fazla çalışanın daha fazla para ve daha fazla boş zaman arasında seçim yapabilmesi gerekiyor.

IG Metall, maaş artışlarını toplu pazarlığın bir sonraki turunun odak noktası haline getirmek istiyor. Sendika lideri Christiane Benner “Rheinische Post”a yaptığı açıklamada, “Haftalık çalışma saatlerinde genel bir indirim talep etmeyeceğiz” dedi.

Ancak daha fazla çalışanın daha fazla para ve daha fazla boş zaman arasında seçim yapabilmesi gerekiyor. Zaten eğitim ve bakım için ya da vardiyalı çalışıyorlarsa izin alma hakları olacaktı. “Bu önemli ölçüde genişletilebilir.”

Benner'e göre sendika şu anda şirketlerdeki ruh halini araştırıyor ve yaz aylarında ücret taleplerini sunmak istiyor. “Bu toplu pazarlık turunun öncelikle çalışanlar için daha fazla parayla ilgili olacağı zaten açık.”

Metal ve elektrik sektörlerinde yaklaşık 3,9 milyon çalışana yönelik toplu iş sözleşmesi 30 Eylül'e kadar devam edecek. Benner'ın selefi Jörg Hofmann, müzakereleri daha kısa çalışma saatleri yerine daha yüksek ücretler üzerinde odaklamak istediğini zaten açıklamıştı.

“Antrenman boykotu sona ermeli”

Bu arada IG Metall, şirketlere daha fazla eğitim vermeleri çağrısında bulundu. Sendika, Almanya'daki eğitim şirketlerinde çalışanların genel olarak yüzde beşten azının stajyer olduğunu belirtti. IG Metall'in sektörlerindeki işverenler yüzde 4,3'lük eğitim oranıyla ortalamanın altında.

IG Metall yönetim kurulu üyesi Hans-Jürgen Urban, antrenman yapmayan veya çok az antrenman yapan kişilerin vasıflı işçilerle ilgili sorunlardan şikayet etmemesi gerektiğini söyledi. “İşverenler nihayet şikayet modundan eylem moduna geçmeli. Eğitim boykotu sona ermeli.”

dpa

#Konular