‘okul çocukları temizlik duygusuna sahip olmalıdır’ | Ranchi haberleri

MarMe

New member

Ranchi: Jharkhand’ın eğitim sekreteri K Ravi Kumar, katı-sıvı atık yönetimi üzerine bir oryantasyon çalıştayının açılışında, temiz bir çevreyi sürdürmek için okul çocuklarına bir temizlik duygusu aşılamak gerektiğini söyledi (SLWM) eyalet genelinde yatılı okullarda.
Jharkhand Eğitim Projesi Konseyi (JEPC) tarafından UNICEF Jharkhand ile ortaklaşa düzenlenen çalıştayda, SLMW projesi için beş okula her biri 20 lakh Rs sağlandı ve eyaletteki 219 yatılı okula 2,40 crore dağıtıldı.
SLWM projesi, bir pilot projenin parçası olarak beş Kasturba Gandhi Balika Vidyalaya’da (KGBV) başlayacak. Başarılı bir uygulamadan sonra, devletin diğer yatılı okullarında uygulanacaktır. Şu anda 203 KGBV, 57 Jharkhand Balika Awasiya Vidyalaya ve 26 Netaji Subhas Chandra Bose Awasiya Vidyalaya dahil olmak üzere toplam 316 yatılı okul bulunmaktadır.
Kumar, “Projenin amacı, okuldaki temizliği iyileştirmektir. Eğitim departmanı, okul altyapısını iyileştirmek için çaba sarf etmektedir ve okullar, çevre yönetimi aracılığıyla bunu sürdürmekten sorumludur.”
Jharkhand Eğitim Projesi Konseyi (JEPC) direktörü Kiran Pasi olayla ilgili şunları söyledi: “Pilot proje kapsamında UNICEF okullarda atık yönetimi için teknik yardım sağlayacak. Bokaro’da KGBV Kasmar, Ranchi’de KGBV Sonahatu, KGBV ile başlayacak. Godda’da Sunderpahari, West Singhbhum’da KGBV Noamundi ve KGBV Latehar. Ekipman alımı için beş okulun her birine 20 bin Rs tahsis edildi.”
Ayrıca eyaletteki KGBV Sonahatu, KGBV Noamundi ve Tata İşçi Lisesi, Jamshedpur, ulusal düzeyde Swachh Vidyalaya Puraskar aldıkları için her birine ₹ 2 lakh verildi.
UNICEF’in Delhi’deki yetkilisi Kanika Mitra, “Ülke genelindeki okullar temizlik alışkanlığını sürdürürse, ülke hastalıklardan arınmış olacak” dedi.