İslamcı militanların Kongo’nun doğusundaki bir köyde en az 36 kişiyi öldürdüğünden şüpheleniliyor

AnnaE

Global Mod
Global Mod

BENI, Demokratik Kongo Cumhuriyeti: Şüpheli İslamcı militanlar, Doğu Kongo’da bir köye gece saldırısında en az 36 kişiyi öldürdü. Kongo Demokratik CumhuriyetiPerşembe günü yerel bir yetkili ve bir topluluk grubunun başkanı söyledi.
Kaynaklara göre saldırganlar örgüt üyeleri. müttefik demokratik güçler (ADF), Doğu Kongo’da İslam Devleti’ne biat eden ve düzenli olarak köylere ölümcül saldırılar düzenleyen Ugandalı bir silahlı grup.
Saldırı, Kuzey Kivu eyaletindeki Beni şehrinin yaklaşık 30 km güneyinde, düzeni yeniden sağlamak amacıyla 2021’den beri askeri yönetim altında olan isyancı faaliyetlerle boğuşan Mukondi köyünü hedef aldı.
Eyalet Valisi Carly Nzanzu Kasivita Perşembe günü erken saatlerde Twitter’da Çarşamba gecesi başlayan saldırıda en az 36 kişinin öldüğünü söyledi.
Yerel bir topluluk grubunun başkanı, Mumbere Limbadu Arsenekadınlar, çocuklar ve yaşlılar da dahil olmak üzere 44 kişinin ön ölü sayısını verdi ve çok sayıda köylünün hala kayıp olduğunu söyledi.
Reuters’e telefonla verdiği demeçte, “İşleyiş tarzı, mermi atılmadığı için ADF olduğunu gösteriyor” dedi ve evlerinde mahsur kalan bazı kurbanların saldırganların onları ateşe vermesinin ardından öldüğünü de sözlerine ekledi.
ADF genellikle pala ve baltalarla saldırılar gerçekleştirir.
Yerel bir ordu sözcüsü Antony Mwalushayi, WhatsApp mesajında bir saldırı olduğunu doğruladı, ancak ölü sayısı vermedi.
Kakuke Kilalo EmmanuelYakındaki Kalunguta köyünün bir sakini, Çarşamba günü Mukondi’ye gittiğini, ancak saldırı geliştikçe insanların paniğe kapıldığını görünce geri döndüğünü söyledi.
Yetkili, birçok Kalunguta sakininin güvenliklerinden korkarak kaçtıklarını da sözlerine ekledi.
1990’larda Doğu Kongo’ya taşınmadan önce Uganda’da kurulan ADF, son on yılda binlerce ölümden sorumlu tutuldu.
Kongo hükümeti, ülkenin mineral zengini geniş doğusundaki yaygın milis şiddetini durdurmak amacıyla 2021’de Kuzey Kivu ve komşu Ituri eyaletinde sıkıyönetim ilan etti.
Ancak cinayetler ve isyancı faaliyetleri hiçbir azalma belirtisi göstermedi.