Elektrik kesintisinden sonra: Tesla'da üretim daha erken başlayabilir

EkoIte

Member
Elektrik kesintisinden sonra
Tesla'da üretim daha erken başlayabilir

Berlin yakınlarındaki Grünheide'deki Tesla Gigafactory. Fotoğraf

© Patrick Pleul/dpa

Grünheide'deki Tesla otomobil fabrikasında üretim, elektrik kesintisinden sonra neredeyse bir haftadır duruyor. Artık elektrik muhtemelen başlangıçta düşünülenden daha hızlı akacak.

Brandenburg Ekonomi Bakanı Jörg Steinbach'a (SPD) göre, Berlin yakınlarındaki Grünheide'de bulunan otomobil üreticisi Tesla'nın güç kaynağına yapılan saldırının ardından tesisteki üretimin son duyurulan tarihten daha erken başlaması gerekiyor. RBB Inforadio'dan Steinbach, “Bugün bu hafta sonuna kadar sürmeyecek gibi görünüyor, ancak güç kaynağı daha kısa sürede yeniden sağlanabilir” dedi. Daha önce bu hafta sonuna kadar üretime başlanmayacağı söylenmişti.

RBB, elektrik şebekesi operatörü Edis'e atıfta bulunarak üretimin Pazartesi akşamı yeniden başlayabileceğini bildirdi. Steinbach, “üç vardiya halinde çalışan” ilgili şirketlere övgüde bulundu.

Bakan Steinbach: “Gösteri turizmi”

Aynı zamanda, elektrikli otomobil fabrikasının planlanan genişletilmesine karşı hafta sonu yeniden düzenlenen gösterileri de eleştirdi. Bakan, “Bu beni endişelendiriyor çünkü burada gösteri turizminin olduğu açıkça ortadaydı” dedi. “Aşağı Saksonya'dan, Lützerath'tan, Hambacher Forst'tan insanların bulunduğu kampta da bunu yaşıyoruz. Şu anda her şey dışarıdan gasp ediliyor.” Bu durum vatandaşların çıkarına olmamalıdır.

Tesla'ya karşı yanlış argümanlar kullanılmaya devam ediyor. “Şu anda orada protesto yapanlar, kamyon trafiğinin artmasını görmek istediklerini diğer insanlara çok açık bir şekilde söylemeli.”

Elektrikli otomobil üreticisi, mevcut 300 hektarlık fabrika sahasına ek olarak bir yük istasyonu, depolar ve şirket anaokulu inşa etmek istiyor. Bunu başarmak için 100 hektardan fazla orman temizlenecek.

Tesla'ya karşı ve Tesla için protestolar

Çevre aktivistleri Pazar günü Grünheide'de polis güçlerinin eşliğinde genişleme planlarına karşı gösteri yaptı. Ayrıca fabrikanın yakınında bulunan bir ormanın işgali de on günden fazla süredir devam ediyor. Pazartesi günü Steinbach, kampın hoşgörüsünün ay ortasından sonrasına uzatılmaması lehinde konuştu.

Tesla anlaşmasına hafta sonu da destek geldi: Şirketi destekleyen bazı sakinler de sokaklara döküldü. İki gösteri kampı arasında zaman zaman sözlü sürtüşmeler yaşandı.

dpa

#Konular