Dilbilgisi: Hintli-Amerikalı Rahul Roy-Chowdhury, Grammarly’nin CEO’su oldu

ParlayanGüneş

New member

YENİ DELHİ: gramer olarak, yazım, dilbilgisi, noktalama işaretleri ve intihal değerlendirmeleri dahil olmak üzere yapay zeka tabanlı İngilizce yazma yardımı sağlayan San Francisco merkezli şirket; şu anki küresel ürün başkanı olan Hindistan doğumlu Rahul Roy-Chowdhury’yi 1 Mayıs itibarıyla yeni CEO olarak ilan etti.
Mevcut Grammarly CEO’su Brad Hoover Pazartesi günü ekip üyelerine gönderdiği dahili bir e-postada, “Artık ürünümüz ve şirketimiz için bir dönüm noktasındayız. Bu anı yakalamak ve bir sonraki büyüklük sırasına ulaşmak için daha hızlı ve çok daha büyük ölçekte hareket etmeliyiz. Yeni bir liderlik dönemi bu bükülmeyi teşvik edebilir. Bu nedenle, Grammarly’nin yönetiminde 12 yıl geçirdikten sonra, bayrağı 1 Mayıs’ta CEO olacak olan mevcut küresel ürün başkanımız Rahul Roy-Chowdhury’ye devrediyorum.”
Şirketin 14. yıl dönümüne yaklaşırken artık geçiş için ideal zaman olduğunu da sözlerine ekledi. “Grammar çok teknik, ürün odaklı bir şirket; Hoover e-postada, Rahul’ın ürün ve teknoloji geçmişi çok büyük bir varlık ve önümüzde bize yardımcı olmak için iyi bir konumda” dedi. Roy-Chowdhury’yi, Chrome’u Grammarly’nin geniş ölçekte daha hızlı büyümesine yardımcı olacak bir platforma dönüştürmekten edindiği deneyim ve derslerle görev odaklı ve son derece kullanıcı odaklı olarak tanımladı. “Grammarly’de geçirdiği iki yıl boyunca Rahul, mükemmelliği sağlamaya odaklandı ve bizi bir şirket olarak bir sonraki seviyeye taşıdı. Düşüncemizi harekete geçirdi ve organizasyonu netlik, keskin muhakeme ve sağlam karar verme ile ileriye taşıdı. Rahul’un liderliğinde, kaliteyi yükselterek ve iletişimin revizyon aşamasının ötesine geçen çözümler sunarak ürünümüzle ileriye doğru büyük bir adım attık.”
“İletişimi geliştirerek yaşamları iyileştirme misyonumuza duyduğumuz derin inanç nedeniyle Grammarly’ye iki yıl önce katıldım. 1 Mayıs’tan itibaren Grammarly’nin CEO’su olarak yeni bir kapasiteyle bu görevi yerine getirmekten onur duyuyorum. Milyonlarca kullanıcımız, onların gerçek iletişim zorluklarını çözmeye devam ederken, bizim kuzey yıldızımız olmaya devam ediyor. Roy-Chowdhury, duyurunun ardından yaptığı açıklamada, Grammarly, yapay zekadaki yeniliği on yıldan uzun süredir sorumlu bir şekilde kullanıyor ve biz daha yeni başlıyoruz” dedi.
Roy-Chowdhury, Grammarly’ye katılmadan önce Google’da Ürün Yönetiminden Sorumlu Başkan Yardımcısıydı; LinkedIn profiline göre 14 yıldır çalıştığı yer. Stanford Üniversitesi İşletme Enstitüsü’nden MBA derecesine sahiptir; Columbia Üniversitesi’nden bilgisayar bilimi alanında yüksek lisans ve Hamilton College’dan matematik alanında lisans derecesi.