Baaghi: ‘baaghi Ballia’nın hikayesi çok yakında beyaz perdede | Varanasi Haberleri

MumuOner

New member

Varanasi: tarihi ‘baaghi‘(isyan) Ballia’ muhtemelen beyazperdede bir film şeklinde yeniden anlatılacak.
Karadağ Hindistan Fahri Başkonsolosu Dr. Janice Darbari, Ballia isyancı bölümü hakkında uluslararası bir film yapacağını duyurdu.
Darbari – torunu JNigam1942’de bölge birkaç günlüğüne bağımsızlığını ilan ettiğinde Ballia’nın bölge hakimi olan , Cumartesi günü gazetecilere planlarını açıkladığında Ballia’daydı. “J Nigam’ın hayatından yola çıkarak bir ‘Yönetici’ kitabı yazmıştım. İnsanların ona olan tutkusu ve dünyanın bundan nasıl bir barış dersi çıkarabileceği dahil, Ballia’nın tarihinin birçok yönünü ele almaya çalıştım. Önerilen film aynı kitaptan uyarlanacak.”
Tarihi hatırlatarak, 19 Ağustos 1942’de Ballia’dan binlerce insanın Hindistan’dan Çık Hareketi sırasında hapsedilen liderlerini serbest bırakmak için hapse girdiğini söyledi.
Tüfekler, çıtalar ve mızraklarla silahlanmışlardı. bu çit Cezaevi açıldı ve siyasi tutuklular serbest bırakıldı.
Ballia’nın tarihi zaferiydi. Halk şehrin kontrolünü ele geçirdi ve 20 Ağustos 1942’de Ballia’nın ‘bağımsızlığını’ ilan etti.
Bu ülkenin, 1947’de İngiliz yönetiminden kurtulmasından 5 yıl önce bağımsızlığını mümkün kılan devrimci halkıyla bir tarih yazdığını anlatan Ballia, Ballia halkının İngilizleri şok ettiğini de sözlerine ekledi.
Ballia teslimatı, güç aktarım sürecinde söz konusu olmuştu.
Darbari, sadece harika tarihi nedeniyle değil, “Anne tarafından büyükbabamın bu yerle olan ilişkisi nedeniyle Ballia ile duygusal bir bağım var” dedi.
J Nigam hakkında, ayrımcılığı fark ettiğinde başlangıçta bir mahkemede öğretim görevlisi olduğunu söyledi. Yerli Amerikalılar. Daha sonra yüksek öğrenim için Allahabad Üniversitesi’ne gittiğini söyleyen Ali, orada Mahatma Gandhi ile tanıştığını da sözlerine ekledi. Daha sonra bir ICS subayı oldu.
“J Nigam her zaman İngiliz yönetiminin otokratik sistemini değiştirmek istemiştir. 1942’de barışçıl bir güç devrini güvence altına aldığında şansını elde etti. İngilizler buna kızdı ve özel bir toplantı düzenleyerek Nigam’ı devlet hizmetinden çıkarmak için çok çalışmak zorunda kaldı.