Avustralya’nın Hindistan kökenli ilk milletvekili Lisa Singh, Kızılderili mirası konusunda tutkulu

ParlayanGüneş

New member

Lisa Singh Ağustos 2010 federal seçimlerinde Tazmanya eyaletinden İşçi Partisi senatörü olarak Avustralya Parlamentosuna seçilen ilk Hint asıllı kişi kimdi; artık politika, akademi ve iş dünyasının buluşma noktasındaki rolünün heyecanını yaşıyor. Önde gelen politika ve araştırma düşünce kuruluşu olan the CEO’sudur. Avustralya Melbourne Üniversitesi’ndeki Hindistan Enstitüsü, Avustralya-Hindistan ilişkilerini hükümet, iş, diaspora ve akademik düzeylerde ilerletmeye adanmıştır.
Şu anda Avustralya’da önde gelen pozisyonlarda birçok Hint asıllı akademisyen görüyor. “Mühendislik, bilim ve hatta uluslararası ilişkilerde niş alanlarda görünürlük kazanmış birkaç Hint kökenli akademisyen var. Aslında, Batı Avustralya Üniversitesi’nin Hint kökenli bir Rektör Yardımcısı olan Dr. Aynı zamanda Avustralya Hükümeti’nin Avustralya-Hindistan Konseyi Başkan Yardımcısı olan Amit Chakma, Singh; Times of India’ya yakın tarihli bir özel röportajda söyledi. “Araştırma ve rapor yazma da dahil olmak üzere çeşitli faaliyetlerde bulunmak için birçoğuyla haftalık olarak çalışıyorum” dedi.
Singh, Hint diasporasının gelişiminin ve üyelerinin birçoğunun liderlik pozisyonlarına entegrasyonunun, Avustralya toplumundaki zengin çeşitliliğin bir kanıtı olduğuna inanıyor. “Kendimizi Amerika’daki Hint diasporası ile karşılaştırdığımızda daha yapılacak çok iş var ve bu biraz zaman alacak. Ancak Kızılderililer daha önce ABD’ye göç ettiler ve Avustralya’da da nesiller arası bir değişiklik göreceğiz” dedi.
Ancak, kendisini yakın zamanda tekrar siyasette görmüyor ve farklı politika oluşturma dünyalarını kat etme rolünden keyif alıyor; eğitim ve Avustralya ile Hindistan arasındaki ikili ilişki. Singh, “Avustralya ile Hindistan arasındaki ilişkinin önemi artıyor ve hem ülke hükümetleriyle hem de eyalet hükümetleriyle ilişkilerde çok heyecan verici bir rolüm var” diyor Singh. Geçen yıl Hindistan Dışişleri Bakanı S. Jaishankar’ı Melbourne Üniversitesi’nde ağırlamış olmaktan ve Hindistan Eğitim Bakanı Dharmendra Pradhan’ın Avustralyalı mevkidaşı Jason Clare ile bir araya geldiği etkinliğe katılmaktan gurur duyuyor. “Hükümetlerle, endüstri ve yüksek öğretim kurumlarıyla ilişkilerde heyecan verici bir rolüm var; üçü de Hindistan-Avustralya ilişkisini artıracak” dedi.
Son yıllarda sık sık Hindistan’a yaptığı gezilerde; 2014 yılında Hindistan Cumhurbaşkanı’ndan Pravasi Bharatiya Samman nişanını alan Singh, Hindistan mirasıyla başa çıkmak için çaba sarf etti. “Geçenlerde Lucknow’u ziyaret ettim ve köklerimiz hakkında daha fazla bilgi edinmek için babamla ve benimle birlikte röportaj yapmak isteyen Hint diasporası üzerine çalışan bir profesörle tanıştım. Ailemiz aslen Madhya Pradesh, Gwalior’lu” dedi. Resmi bir iş için Hindistan’ı ziyaret ettiğinde bile ufkunu genişletmek için her zaman en az bir yeni yeri ziyaret edecek zaman bulur. “Önceki bir seyahatimde Shillong’u ziyaret ettim ve bu sefer Lucknow’da mimar Walter Burley Griffin tarafından tasarlanan Tagore Kütüphanesini ziyaret ettim; Avustralya’nın başkenti Canberra’yı da tasarlayan. Lucknow’da öldü ve mezarında saygılarımı sundum” dedi. Geçenlerde Avustralya’dan gelen babasıyla birlikte doğum gününü kutlamak için Goa’ya gitti. “Hindistan’a yaptığım seyahatlerde benimle kişisel bir bağ taşıyorum ve bu bir kazan-kazan durumu” dedi.
Singh, Hintli öğrencilerin sayısına rağmen, Avustralya’nın yüksek öğrenim tercihinin henüz salgın öncesi seviyelere ulaşmadığına inanıyor; Sayılarda büyük bir artış oldu ve Hintli öğrenciler şimdiden en büyük uluslararası öğrenci grubu arasında yer alıyor. “Avustralya’yı seçen çok sayıda Hintli öğrenci, en kaliteli kurumlara sahip olduğumuzun ve şimdi iki ülkenin, benzer fikirlere sahip ortaklar olarak, birbirlerinin eğitim belgelerini tanıdığı gerçeğinin kabulüdür” dedi.
Ve tabii ki, kriketin Hindistan ile Avustralya arasındaki en büyük bağlardan biri olduğunu kabul ediyor. “Bu yılın başlarında Hindistan-Avustralya test maçını Delhi’de canlı izleyecek kadar şanslıydım. Ve geçen Ekim ayında, Melbourne Cricket Ground’da Güney Asya diasporasının 100.000’den fazla üyesiyle Melbourne Cricket Ground’da T20 Hindistan-Pakistan maçını izleme konusunda inanılmaz bir deneyim yaşadım” dedi. genç bir kız olarak baktı. ve şimdi oyun sevgisini oğluyla paylaşıyor.