Yapay zeka: OpenAI patronu Altman yönetim kuruluna geri döndü

EkoIte

Member
Yapay zeka
OpenAI patronu Altman yönetim kuruluna geri döndü

OpenAI CEO'su ve AI yazılımı ChatGPT'nin mucidi Sam Altman, Münih Teknik Üniversitesi'nde (TUM) bir panel tartışmasına katılıyor. Fotoğraf

© Sven Hoppe/dpa

ChatGPT geliştiricisi OpenAI'nin başkanı olan Sam Altman, yapay zeka sektörünün yüzüdür. Kasım ayında kısa süreli olarak görevden alınmasının yarattığı kaos, karışıklığa neden oldu. Şimdi yeniden yönetim kurulunda yer alıyor.

ChatGPT geliştiricisi OpenAI'de şirket patronu Sam Altman, kısa süreli ihraç edilmesinden neredeyse dört ay sonra eski gücüne geri döndü. Altman, yapay zekalı yazılım geliştiricilerin stratejisini belirleyen OpenAI'nin yönetim kuruluna yeniden atandı.

Kasım ayında önceki yönetim kurulu üyeleri tarafından beklenmedik bir şekilde kovuldu, ancak çalışanların protestolarının ardından birkaç gün sonra şirketin üst yönetimine geri döndü. Artık tamamlanan bir soruşturma, Altman'ı kovmak için hiçbir zorlayıcı nedenin bulunmadığını ortaya çıkardı.

ChatGPT, bir yıl önce herkes için dijital süt ve bal diyarından insanlığın yok olması korkusuna kadar değişen beklentilerle yapay zeka hakkındaki heyecanı tetikleyen yapay zeka sohbet robotudur. Buna göre OpenAI dünyadaki en önemli start-up'lardan biri haline geldi ve Altman da yeni yapay zeka hareketinin yüzü oldu. Sırf bu nedenle ani ihraç edilmesi büyük bir heyecan yarattı.

Görevden alınma nedeninin güvensizlik olduğu söyleniyor

Yönetim kurulu üyeleri, yönetim kuruluyla olan iletişiminde dürüst olmadığı için güvenlerini kaybettiklerini söyleyerek Kasım ayı ortasında Altman'ı görevden aldılar. Soruşturma sonunda yapılan açıklamada bu konuyla ilgili herhangi bir ayrıntıya yer verilmedi.

Ancak OpenAI, kararın AI yazılımının güvenliği, gelişim hızı veya mali durumla ilgili endişelerden kaynaklanmadığını açıkladı. Altman'ın kovulmasının ardından yönetim kurulunun, Altman'ın liderliği altında yapay zeka yazılımının güvenlik endişeleri dikkate alınmaksızın çok hızlı bir şekilde geliştirilip ticarileştirildiğinden endişe duyduğuna dair spekülasyonlar vardı. Soruşturma, işten çıkarmanın yalnızca Altman ile yönetim kurulu üyeleri arasındaki güven kaybına bağlandığını belirtti.

Ayrıca 3 yeni Yönetim Kurulu üyesi daha açıklandı. Bunlar arasında Bill ve Melinda Gates'in yardım vakfının eski başkanı Sue Desmond-Hellmann ve önceki işinde Facebook uygulamasından sorumlu olan teslimat uygulaması Instacart'ın patronu Fidji Simo da yer alıyor. Üçüncü yeni üye ise eski Sony genel danışmanı Nicole Seligman. Altman tartışmasından bu yana komite, Elon Musk tarafından devralındığında bir zamanlar Twitter yönetim kurulu başkanı olan yazılım girişimcisi Bret Taylor tarafından yönetiliyor.

dpa

#Konular