Veronika Grimm: “Ekonomik açıdan” Grimm'in denetim kurulundaki pozisyonu hakkında tartışıyoruz

EkoIte

Member
Veronika Grimm başkan değil ama muhtemelen şu anda hükümet danışmanlarının en tanınmış yüzü. Aynı zamanda Siemens Enerji'de denetim kurulu üyesi olup olamayacağı sorusu komiteyi bölüyor.

Ekonomik Kalkınmayı Değerlendirme Danışma Konseyi'nin iki kadını ünlü çevresine kabul etmesinden bu yana dört yıldan az bir süre geçti. Münihli bir profesör olan ve iki kadından daha yaşlı ve daha yüksek rütbeli olanı Monika Schnitzer, iki yıl sonra federal hükümetin önemli danışma organı olan Ekonomik Bilge Adamlar'ın ilk kadın başkanı olarak atandı. Ancak özellikle bir kişi manşetlere çıkıyor: Veronika Grimm.

Grimm ile Schnitzer ve Danışma Konseyi'nin diğer üç üyesi Achim Truger, Ulrike Malmendier ve Martin Werding arasında artık açık bir anlaşmazlık var. Enerji politikası alanında deneyimli bir uzman olan Grimm, önümüzdeki hafta enerji şirketi Siemens Energy'de denetim kurulu görevini üstlenmek istiyor.

Diğer dört “ekonomik bilge adam” bunu çözümsüz bir çıkar çatışması olarak görüyor ve Grimm'e ya Siemens Enerji'deki görevinden ya da Danışma Konseyi'ndeki görevinden vazgeçmesi çağrısında bulunuyorlar. Yaklaşan enerji dönüşümü “olağanüstü ekonomik ve ekonomik politika önemine sahiptir”. Veronika Grimm'in uzmanlığı bu nedenle konseyin çalışmalarında büyük değer taşıyor. Ayrıca uyum sorunlarına ilişkin kamuoyu farkındalığı da arttı.

Aslında Siemens Enerji'de denetim kurulu pozisyonu ile “Wirtschaftsweise” için çalışmanın uyumluluğu konusunda farklı görüşler mevcut. Lobbycontrol organizasyonu bir çıkar çatışması görüyor. Dernek, “Federal hükümete makroekonomik konularda tavsiyelerde bulunan hiç kimsenin büyük bir şirketten maaş almaması ve komitelerinde yer almaması gerektiğini” vurguladı.

İlk kez denetim kurulunun görevlendirmesi nedeniyle uyumsuzluklar yaşanıyor

Prosedür komite için bir yeniliktir. Bireysel üyeler daha önce Alman anonim şirketlerinde denetim pozisyonlarında bulunmuştu. Ancak bu konuda hiçbir zaman kamuoyunda bir uyumsuzluk olmadı. Grimm, Alman Basın Ajansı'na “Bunu önceden kontrol ettirdim; hukuki durum açık” dedi. Hemen konseydeki arkadaşlara bilgi verildi.

Grimm “Welt” gazetesine şunları söyledi: “Siyasetçilerin Uzmanlar Konseyi üyelerini görev süreleri boyunca görevden almamalarının iyi bir nedeni var: böylece bu organ bağımsız olarak tavsiyelerde bulunabilir ve yalnızca belirli bir konuyu ifade etme baskısı altında kalmaz, İstenilen görüş “Uzmanlar Konseyi'nin bağımsızlığı beni görevden alma isteğiyle bağdaşmıyor.” Grimm'in görev süresi 2027'ye kadar uzatılıyor.

Schnitzer, “Handelsblatt”a Uzmanlar Konseyi'nin en önemli varlığının bağımsızlık olduğunu söyledi: “Aynı zamanda hükümete bu kadar bağımlı bir şirkette çalışmak işe yaramaz.” Schnitzer, rakibinden yalnızca siyasi nedenlerle kurtulmak istediği yönündeki suçlamaya ilişkin ise “Bu ne saçmalık” dedi. Denetleme kuruluna katılmak yerine Grimm'in konseyde kalmasını tercih ederdi.

“Wirtschaftsweise” Truger bunu “şu anda bunun kişisel rekabetle veya kırmızı-yeşil hükümet politikasının sevilmeyen eleştirmeninden kurtulmayla ilgili olduğunun iddia edilmesi saçmalık” olarak nitelendirdi. “Bu, şirket içinde birkaç kez tartıştığımız çıkar çatışmasıyla ilgili. Burada bir sorun gördüğümüz konusunda gerçekten ciddiyiz” dedi “sert” ve “Capital”e. Onun sözleriyle, “bir komitedeki birinin federal hükümete dönüşüm politikası konusunda tavsiyelerde bulunması ve dönüşümde kilit rol oynayan bir şirketin denetim kurulunda yer alması açıkça sorunludur.”

Komitenin başlangıçta Siemens Energy'nin denetim kurulu başkanı Joe Kaeser'e yazdığı söyleniyor. Daha sonra Grimm'e, vazgeçmesini isteyen bir e-posta geldi; bir kopyası da Federal Bakanlar Christian Lindner (FDP, Maliye), Robert Habeck (Yeşiller, Ekonomi) ve Şansölyelik Bakanı Wolfgang Schmidt'e (SPD) gönderildi. İlk kez “Handelsblatt” haber yaptı.

Muhalefet eleştirel ekonomiste saldırı görüyor

Uyum uzmanı Profesör Christian Strenger de Grimm'in denetim kuruluna seçilmesinin sorunlu olduğunu düşünüyor. Siemens Energy'nin denetim kurulu başkanı olarak Kaeser, bir süre önce Welt'e planlanan atamanın çıkar çatışması riski yaratıp yaratmayacağını açıklığa kavuşturmak zorunda kaldığını söylemişti. Şirket, diğerlerinin yanı sıra Grimm'in de tavsiye ettiği federal hükümet tarafından milyarlarca dolarlık bir garantiyle destekleniyor; bu da Grimm'i eleştirenlere göre durumu kolaylaştırmıyor.

Destek FDP ve Birlikten geliyor. FDP parlamento grubunun ekonomi politikası sözcüsü Reinhard Houben şunları söyledi: “Bayan Grimm'in Siemens Energy'deki denetim kurulu görevinden çıkar çatışması çıkarmak kalleşliktir.” Süreç, “ekonomik bilgeler” komitesinin ve üyelerinin itibarını onarılamaz biçimde zedeleme potansiyeli taşıyor. CDU/CSU parlamento grubundan meslektaşı Julia Klöckner bir adım daha ileri gitti: “Sanki hükümet tarafı da dahil olmak üzere eleştirel sesten kurtulmak istiyorlar, çünkü Prof. Grimm sıraya girmiyor.”

Ekonomi Bakanı Robert Habeck (Yeşiller), Danışma Konseyi'nin bağımsız bir organ olduğunu söyledi. Grimm davası hakkında özel olarak yorum yapmak istemedi. Genel olarak Habeck, yasanın çıkar çatışması durumunda hariç tutma kuralları sağlamadığını ancak yine de bu tür çatışmalardan kaçınılması gerektiğini söyledi. Danışma Konseyi çıkar çatışmalarını çözecek kadar akıllı olacaktır.

Tanınmış bir profesör için kazançlı pozisyon

Mevcut düzenlemelere göre, Siemens Enerji'de denetim kurulunun tam üyesi, yılda 120.000 avroluk temel maaşın yanı sıra katılım ücreti ve gerekirse komite çalışması için tazminat alıyor; bu da onbinlerce avroya kadar çıkabiliyor.

Grimm, kamuoyunda geniş bir varlığa sahip olmasıyla “Ekonomistler”den oluşan uzman heyetinin diğer üyelerinden farklılaşıyor. Birçok talk show'da aranan bir sohbet ortağı olarak ve Almanya'da ekonomiyle ilgili hemen hemen tüm konularda konuşabilen Grimm, son yıllarda buna benzer bir şekilde “Wirtschaftsweise”in Yüzü haline geldi – ancak başkan olmadan. Schnitzer halkın algısında geride kaldı. Ayrıca Grimm'in sözlerini esirgememesiyle de tanınıyor.

Geçmişte, federal hükümetin çizgisinin aksine, o dönemde hala aktif olan Alman nükleer enerji santrallerinin birkaç yıldır işletilmesine devam edilmesi lehinde konuşmuştu. Borç freninin hafifletilmesi ihtimaline şüpheyle yaklaşıyor ve iklim parası konusunda da federal hükümete güveniyor. Öte yandan hidrojen uzmanı Grimm, çevre ve iklim koruma konularına da açık.

Öte yandan Schnitzer, son zamanlarda, örneğin dul maaşının kaldırılmasını önerdiğinde Birliğin sık sık eleştirileriyle karşı karşıya kaldı. FDP'nin tutumunun aksine, borç freninin reforme edilmesinde ısrar etti.

Grimm yakın zamanda geleneksel üniversitesi olan Erlangen Friedrich-Alexander Üniversitesi'nden yeni kurulan TU Nürnberg'e geçişini duyurduğunda manşetlere çıktı – Grimm, Bavyera Başbakanı Markus Söder'in (CSU) memleketindeki prestijli projede yer alan kişilerden biri. ). ilk kadın profesörler

dpa

#Konular