Vasıflı işçi sıkıntısı: vasıflı ticarette yaklaşık 40.000 kursiyer eksik

EkoIte

Member
beceri eksikliği
Nitelikli zanaatlarda neredeyse 40.000 kursiyer yok

Bir alet tamircisi stajyeri, yazı gereçleri üreticisi Montblanc’ın stajyer atölyesinde çalışıyor. Fotoğraf

© Marcus Brandt/dpa

Zanaatkarlar başkanına göre, açığı kapatmak için yurt dışından vasıflı işçilere güvenmek yeterli değil – mesleki eğitim perspektifleri de okullarda daha iyi öğretilmelidir.

Almanya’daki vasıflı zanaatkarlar, önemli bir çırak sıkıntısı ile mücadele ediyor. “Rheinische Post” ticaret departmanı başkanı Jörg Dittrich, “Nisan ayı sonunda, zanaat odalarımıza kayıtlı yaklaşık 40.000 açık eğitim pozisyonu vardı” dedi. Firmaların yeterli aday bulması zordur. “Isıtma, sıhhi tesisat ve iklimlendirme gibi iklimlendirme mesleklerinde, elektrikçilere, genel olarak inşaatta, ama aynı zamanda gıda veya zanaat sağlık mesleklerinde de ihtiyaç özellikle büyüktür.”

Dittrich, Nitelikli Göç Yasası’nın yalnızca sorunu çözmeye yardımcı olabileceğini söyledi. “Kaliteli işçiler için ev içi potansiyeli artırmaya çok daha fazla konsantre olmalıyız. Daha fazla kadına tam zamanlı çalışma fırsatı verilmeli. Bunu yapmak için, iş ve çocukları uyumlu hale getirmek için daha çok şey yapmalıyız.”

ZDH Başkanı, çok sayıda genç okulu diplomasız bırakıyor ve dilbilgisi okullarında “öğrencilere öncelikle çalışma tavsiyesi veriliyor ve mesleki eğitim perspektifleri hiç görünmüyor” diye eleştirdi. Mikro nüfus sayımına göre, şu anda 18 ila 24 yaşları arasında okulu bırakmış ancak iş bulamamış veya eğitime veya okumaya başlamamış yaklaşık 600.000 kişi var. Dittrich, “Nereye gittiler? Politikacıların buraya acilen daha yakından bakmaları gerekiyor,” diye talepte bulundu.

dpa

#Konular