Stajyer maaşları önemli ölçüde arttı: En kazançlı meslekler bunlar

EkoIte

Member
1500 Euro’ya kadar
Stajyer maaşları önemli ölçüde arttı: En kazançlı meslekler bunlar

Marangoz kursiyerleri özellikle iyi kazanıyor

© grandriver / Getty Images

Daniel Bakır

Kursiyerler ilk kez ortalama 1000 avrodan fazla kazanıyor. Bununla birlikte, mevcut bir değerlendirmenin gösterdiği gibi, çeşitli eğitim meslekleri arasında büyük farklılıklar vardır.

Birçok kursiyer, geçen yıl makul bir ücret artışı bekleyebildi. Federal Mesleki Eğitim Enstitüsü’ne (BIBB) göre, toplu maaşlı şirketlerde ortalama ücret ilk kez ayda brüt 1000 Euro’nun üzerine çıktı. Batı Almanya’daki çıraklar, tüm eğitim yıllarında ortalama 1.029 avro kazandı, doğuda ise 1.012 avro.

Ortalama olarak, toplu sözleşmeli eğitim ödenekleri ülke genelinde 2022’de bir önceki yıla göre yüzde 4,2 arttı. Bu nispeten yüksek: önceki yılda artış sadece yüzde 2,5’du. Ancak gelirdeki artış genel enflasyonu telafi edemedi – çünkü 2022’deki enflasyon oranı ortalama yüzde 7,9 oldu.

Ne de olsa bazı kursiyerler, artan fiyatlar nedeniyle toplu sözleşme taraflarının müzakere ettiği özel ödemelerden yararlandı. Bunlar maaş değerlendirmesine kaydedilmez, eklenir. Buna ek olarak, yüksek enflasyon oranları nedeniyle, daha fazla tarife artışı beklenebilir ve bazı durumlarda bunlar zaten müzakere edilmiştir. BIBB değerlendirmesi için son tarih 1 Ekim’dir.

En çok marangoz kursiyerleri kazanıyor

Ancak daha önce olduğu gibi, kursiyerlere öğrendikleri mesleğe bağlı olarak çok farklı ödemeler yapılıyor. Değerlendirmeye göre marangozlar en iyi maaşı alıyor. Marangozlar, tüm eğitim yıllarında ortalama olarak ayda 1254 Euro kazanıyor. Batı Almanya’daki çıraklığın üçüncü ve son yılında neredeyse 1.500 Euro’dur.

Diğer bazı iş ve inşaat işlerinde de ortalamanın üzerinde ücret ödenmektedir. Duvar ustaları tüm eğitim yılları boyunca ortalama 1.209 avro alırken, boru hattı inşaatçıları 1.201 avro alıyor. Buna ek olarak, ticari çıraklık nispeten kazançlıdır: banka memurları ve sigorta ve finans memurları da yaklaşık 1.200 avroluk bir eğitim ödeneği alırlar.

Ancak gelir skalasının sonunda çok sayıda esnaf da var: boyacılar ve cilacılar ortalama 848 avro, fırıncılar 782 avro, baca temizleyicileri 723 avro ve kuaförler sadece 657 avro kazanıyor. En kötüsü ise ülke çapında ortalama 652 euro ile ortopedik kunduracı ve 657 euro ile kuaförlerin çırak maaşları. Doğuda, kuaförler üç yıllık eğitim boyunca ayda ortalama sadece 420 avro kazanıyor. Diğer mesleklerde de doğudaki ücretler bazen batıdakinden önemli ölçüde daha düşüktür (tabloya bakınız).

Tablo: Seçilen mesleklerde stajyer ücretleri

Meslek

Eğitim süresi (ay olarak)

Ortalama maaş Batı

ortalama maaş doğu

marangoz

36

1270 avro

1056 avro

Duvarcı ustası:içinde

36

1224 avro

1034 avro

Ardışık düzen oluşturucu: içinde

36

1216 avro

1100 avro

Fayans, levha, mozaik tabakası: içinde

36

1214 avro

1024 avro

İskele: içinde

36

1205 avro

1178 avro

banka memuru

36

1202 avro

1194 avro

sigorta ve finans memuru

36

1196 avro

1192 avro

Boyacı ve cilacı

36

850 avro

830 avro

Fırıncı

36

783 avro

768 avro

Baca temizleyicisi: içinde

36

724 avro

719 avro

Saç stilisti

36

667 avro

420 avro

Ortopedik kunduracı:içinde

42

646 avro

belirtilmemiş

Kaynak: BİBB; Son başvuru tarihi 1 Ekim 2022

Kursiyerlerin yüzde 60’ı 1000 avrodan fazla alıyor

Toplamda, kursiyerlerin yaklaşık yüzde 60’ı dikkate alınan 171 eğitim mesleğinde 1000 avrodan fazla para aldı (tüm mesleklere ilişkin veriler burada bulunabilir). Her beşte biri için 1150 Euro’dan bile fazlaydı. 19 meslekte ise ücretler 850 avronun altındaydı. Bu kursiyerlerin yüzde 15’ini etkiledi. Kursiyerlere, özellikle kamu sektöründe, sanayi ve ticarette ortalamanın üzerinde ücret ödenmektedir. Sonuç olarak, serbest mesleklerde ve ticarette eğitim ödenekleri ortalamanın altındadır.

#Konular