Öğretmenler akademik olmayan idari görevlerden muaf tutuldu, maaş eşitliği garanti edildi | Ranchi haberleri

MarMe

New member
Ranchi: Eyalet hükümeti Cuma günü öğretmenlerin idari ve akademik olmayan işlere dahil edilmeyeceğini söyledi ve Değişen sigortalı kariyer ilerlemesi (MACP) onlar için faydalar yakında eyalet çapında uygulanacak.
Eğitim Sekreter K Ravi Kumar Cuma günü All Jharkhand Prathmik Sikshak Sangh’a maaş skalasındaki eşitsizliğin de ortadan kaldırılacağına dair güvence verdi. Ayrıca belediyeler arası akış kuralları genişletilecek.
Kumar, “Tedbir alındı ve öğretmenlere öğle yemeğinde pirinç kullanma özgürlüğü verilmesi ilk adım. ‘Kapıya’ teslim girişimi kapsamında, yeni yıldan itibaren ilçe genelindeki okullarda öğle yemeği tayınları dağıtılacak. Bu bir öğretmenleri öğretim dışı görevlerden kurtarma çabası.Önceden Sanchalan Samiti (Sanyojika) ve öğretmenler, okullarda öğle yemeklerinin hazırlanmasında kullanılmak üzere bloktan ‘pirinç’ tayınını toplamaktan sorumluydu. Doğum ve ölüm belgelerinin çıkarılmasında yer alacağız. Öğretmenleri akademik olmayan her türlü işten kurtaracak adımları değerlendireceğiz.”
Geçen Cumartesi günü yapılan bir toplantıda, eğitim sekreteri öğretmenlere taleplerinin karşılanacağına dair güvence verdi. 19 Kasım itibariyle, Akhil Jharkhand Prathmik Sikshak Sangh’ın 10.000’den fazla öğretmeni taleplerini desteklemek için Raj Bhavan’ın önünde protesto düzenledi. Talepleri, öğretmenler için MACP yardımlarının onaylanmasını, 1 Ocak 2006’dan önce atanan öğretmenlerin Altıncı Ücret Komisyonu kapsamındaki ücret ölçeğindeki tutarsızlığın çözülmesini ve işe alınan öğretmenlerin asgari maaşının 16.290 Rs olarak belirlenmesini içeriyordu. Ayrıca öğretmenlerin aşırı idari ve akademik olmayan iş yükünden kurtarılmasını ve ilçeler arası öğretmen nakil kurallarında hükümler eklenerek değişiklik yapılmasını istemişlerdir.
Kumar, “Öğretmenler için MACP hükümleri Şubat veya Mart aylarında uygulanacak. Kendi bölgelerinden uzakta görev yapan öğretmenlere kendi bölgelerinde bir kez görev yapma fırsatı vermek için bölgeler arası nakil kurallarını ayarlayacağız.” Gözden Geçirilmiş Garantili Kariyer Yükseltme planı kapsamında, eyalet hükümeti çalışanları 10, 20 ve 30 yıllık hizmetlerini tamamladıktan sonra mali artışlar alırlar.