Küçük bir emekli maaşı ile temel güvenlik: Neden birçok korku temelsiz?

EkoIte

Member
emeklilik
Küçük bir emekli maaşı ile temel güvenlik: Neden birçok korku temelsiz?

Yaşlılıkta az para: Bununla birlikte, birçok kişi emekli olduklarında temel güvenceye başvurmamaktadır.

© stok fotoğraflar-mg / Zoonar / Picture Alliance

Pek çok emekli, hakları olmasına rağmen temel güvenceye başvurmamaktadır. Sosyal yardım dairesinin dairelerine ve birikimlerine erişebileceğinden korkuyorlar. Faydaları çevreleyen mitlerin çoğu doğru değildir.

kaydeden Annika Krempel

Bu makale Capital dergisinden uyarlanmıştır ve on gün boyunca burada mevcuttur. Daha sonra yalnızca www.capital.de adresinden okunabilecektir. Sermaye buna aittir yıldız RTL Almanya'ya.

İster dondurma ister sinemaya gezi olsun: Bazı emekli maaşları o kadar düşüktür ki bunun gibi küçük ekstralar bile bütçeye sığmaz. Yaşam masraflarını karşılamaya yetmeyecek kadar az geliri olan herkes, yaşlılıkta temel güvenceye hak kazanabilir. Ancak VdK sosyal derneğin danışmanı Margret Böwe, pek çok kişinin sosyal yardım dairesine gitmekten çekindiğini söylüyor: “Özellikle tüm yaşamları boyunca çalışmış olan insanlar, yaşlılık döneminde destekle yaşamak istemiyor.”

Alman Ekonomik Araştırma Enstitüsü'nün 2019'da yaptığı bir araştırma, uygun olanların yaklaşık yüzde 60'ının başvuruda bulunmadığını gösteriyor. Utancın yanı sıra korku da rol oynuyor. Sosyal yardım büroları kimin gerçekten ihtiyaç sahibi olduğunu sıkı bir şekilde kontrol ediyor. Böwe, “Kontroller çok katı. Emeklilerin kişisel durumlarını tamamen açıklamaları gerekiyor. Bazıları sosyal yardım dairesinin kendilerinden veya çocuklarından bir şeyler alacağından da korkuyor” diyor. Ancak sosyal faydalarla ilgili mitlerin çoğu doğru değil. Daha fazlasını öğrenmeye değer.

Genç kadın kumbaraya bakıyor

Fikir

emeklilik karşılığı
Hisse emekliliği: Gençlere veya çalışanlara neden faydası yok ve emeklilik sağlanmasına gerçekten ne yardımcı olabilir?

10 Ağustos 2023

Halihazırda düzenli olarak emekli olabilen kişiler, yaşlılık döneminde temel güvenceden yararlanmaktadır. Şu anda en az 65 yaş ve on bir aylık olmaları gerekmektedir. 2024'ten itibaren yaş sınırı en az 66'ya çıkacak. Tamamen çalışamayacak durumda olan herkes temel yardımlardan daha erken yararlanabilir. Ancak gelirin ne kadar düşük olması gerektiği konusunda net bir çizgi yok. Alman Emeklilik Sigortası genel bir kural olarak ayda 973 Euro'nun altında geliri olan herkese başvuruyu değerlendirmesini tavsiye ediyor. Sonuçta, temel güvencenin hakkı ve miktarı, yaşam koşullarına ve ikamet yerine bağlıdır. Temel prensip basittir: Sosyal yardım dairesi, kişinin ne kadar geliri olduğunu ve geçim masrafları için ne kadara ihtiyacı olduğunu kontrol eder. Toplam gereksinimin gelirden yüksek olması durumunda emekliler aradaki farkı temel güvence olarak alırlar.

Emeklilikte konut maliyetleri “uygun” olmalıdır.

Gelir ve ihtiyaçların ayrıntılı olarak hesaplanması zorlaşır. Gelir genellikle emekli maaşlarını, emekli maaşlarını veya mini iş gibi kazançlı bir iş için yapılan ödemeleri içerir. Ancak çeşitli ödenekler ve istisnalar mevcuttur; bu da tutarın tamamının her zaman dikkate alınmadığı anlamına gelir.

İhtiyaç farklı yapı taşlarından oluşur. Yaşam masrafları için standart bir oran vardır. Sosyal Yardım Dairesi bekar kişilere ayda 502 Euro hibe ediyor. Eşiyle birlikte yaşayanlar için 451 avro, yataklı tedavi kurumlarında yaşayan emekliler için ise 402 avro. Ayrıca, örneğin yürümede zorluk çekiyorsanız, ek ihtiyaçlar olarak adlandırılan masraflar da vardır. Ve son olarak kira, ısınma ve ek masraflar gibi gerçek masraflar. Çiftler birlikte yaşıyorsa, temel güvenceye başvurmasa bile eş için de iki hesaplama yapılır. Çünkü onun geliri ve mal varlığı dikkate alınır.

Sosyal yardım dairesinin konut masraflarını karşılayabilmesi için bunların “uygun” olması gerekiyor. Bunun somut olarak ne anlama geldiğini belediyeler belirler, dolayısıyla bu, yaşadığınız yere göre büyük ölçüde değişir. Münih'teki sosyal yardım ofisi Uckermark'a göre çok daha yüksek kira ödüyor. Dairenin bölgeye göre çok pahalı olması durumunda kiracıların konut maliyetlerini düşürmeleri teşvik ediliyor. Ancak Böwe, bu bağlamdaki büyük korkuların yersiz olduğunu belirtiyor: “Hiç kimse dairesinden çıkmaya zorlanmayacak. Sosyal yardım dairesi de bunu sonlandıramaz. Ancak böyle bir durumda kiranın tamamını karşılamayacaktır. Uzun vadede maliyetler.” Yani bu başvuruyu yapmamak için bir neden değil.

Vergi makamlarına verilen vergileri azaltın: Emeklilikte vergilerden tasarruf edin - bunlar yaşlılar için en önemli altı numaradır

Vergi makamlarına uygulanan vergileri azaltın
Emeklilikte vergi tasarrufu – bunlar yaşlılar için en önemli altı püf noktası

10 Ekim 2021

Emeklilerin temel güvenceyi alabilmeleri için birikimlerini tüketmeleri gerekiyor. Geriye yalnızca kişi başına 10.000 Euro tutarında koruyucu varlık kalabilir. Emekliler artık araba sahibi olabilecek. 7500 Euro'ya kadar bir değer uygun görülüyor.

Emeklilerin kendi mülklerinde yaşamaları durumunda bu da korunan varlıklar olarak kabul edilir. Burada belirleyici faktör boyuttur. Örneğin iki kişi için 90 metrekarelik bir ev uygun görülürken, 80 metrekarelik bir apartman dairesi uygun görülüyor. Ancak yaşam alanı çok büyükse sosyal yardım ofisi bu varlıkların örneğin satış yoluyla kullanılmasını talep edebilir. Böwe, “Ancak sosyal yardım daireleri bu durumu çok farklı ele alıyor. Bazıları, örneğin kiralık bir dairenin mevcut konut maliyetlerinden daha pahalı olup olmayacağına farklı şekilde karar veriyor. Ayrıca, örneğin bakıma ihtiyacınız varsa, zorluk düzenlemeleri de var” diyor. Şüphe durumunda mülk sahipleri hukuki tavsiye almalıdır.

Emekli olduktan sonra çalışmak
Yarı zamanlı, iş değiştirme, gönüllülük: Emekliler nasıl çalışmaya devam etmek istiyor?

7 fotoğraf

16 Ekim 2023

Çocukların varlıkları ve gelirleri genellikle temel teminat hesaplamasına dahil edilmez. Böwe şöyle anlatıyor: “Bu, ebeveynlerin hâlâ kafalarında olan büyük bir korku.” “Fakat gençler en çok kazananlar arasında olmadığı sürece refah devleti onlara ulaşamaz.” Yalnızca bir çocuğun vergiye tabi geliri yılda 100.000 Euro'dan fazla kazanıyorsa, ebeveynler temel güvenceden yararlanamaz. Daha sonra çocuğun onlar için nafaka ödemesi gerekir.

#Konular