Japonya bölgesi intihara meyilli gençlere yardım etmek için tuvalet kağıdını boşaltıyor

AnnaE

Global Mod
Global Mod
TOKYO: Merkezdeki yetkililer Japonya Ülkenin uzun süredir devam eden intihar sorununu ele almak için alışılmadık yeni bir yaklaşım deniyorlar: destek mesajları basmak tuvalet kağıdı.
Ülkede intihara meyilli gençlere ulaşmak için alışılmadık yeni bir girişimde kullanılan tuvalet kağıdında “Sevgili siz, kim bitirmek isteyebilir” yazıyor.
İntihar Japonya’da uzun süredir devam eden bir sorun olmuştur ve diğer birçok yerde olduğu gibi ülkede de pandeminin bazı bölümlerinde intihar ölümlerinde ani bir artış görüldü.
Sağlık Bakanlığı’na göre intihar sonucu hayatını kaybeden ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerinin sayısı 2020’de 499 ile yeni bir rekora ulaştı.
Yetkililer Yamanaşi tuvalet kağıdına güven verici mesajlar ve intiharı önleme yardım hattı numaraları yazdırmanın sıkıntılı gençlere yardım etmenin etkili ve gizli bir yolu olabileceğini düşündü.
Yamanashi yetkilisi “Tuvalette yalnızsınız. Böyle zamanlarda kaygı düşüncelerine daha yatkın olduğunuzu hissettik.” Kenichi Miyazawa AFP’ye söyledi.
Kampanya kapsamında geçen ay 12 bölge üniversitesine dağıtılan mesaj ve telefon numaralarının basılı olduğu 6.000 rulo yer alıyor.
Kıvrılmış bir kedi ve şemsiye tutan ve gökyüzüne bakan bir kadın gibi resimlerin arasına serpiştirilmiş, bir akıl sağlığı uzmanı tarafından yalnızlığı azaltmayı amaçlayan mesajlar serpiştirilmiştir.
Beyaz kağıtta mavi bir mesaj “Sevgili sen, başkası için iyiymiş gibi davranarak acı dolu günler geçir” yazıyordu.
“Bize her şeyi anlatmak zorunda değilsin… ama biraz anlatmaya ne dersin?”