İşgücü piyasası: Çalışma: Beceri eksikliği 2022’de rekor seviyeye ulaştı

EkoIte

Member
işgücü piyasası
Çalışma: Vasıflı işçi açığı 2022’de rekor seviyelere ulaştı

Hemşirelik sektöründe de vasıflı eleman sıkıntısı var. Fotoğraf

© BeHaberler Weißbrod/dpa

Ekonomi bir süredir alarm veriyor, ancak sektörler arası vasıflı işçi açığında hızlı bir iyileşme belirtisi yok. Aksine.

Bir araştırmaya göre, Almanya’daki vasıflı işçi açığı, nispeten zayıf ekonomik gelişmeye rağmen 2022’de yeni bir rekor seviyeye ulaştı.

İşverenle ilgili Alman Ekonomi Enstitüsü’nün (IW) vasıflı işçileri güvence altına almak için yeterlilik merkezinin (Kofa) bildirdiğine göre, matematiksel olarak, vasıflı işçiler için 630.000’den fazla boş pozisyon, ülke çapında uygun vasıflı işsiz insan bulunmadığından, geçen yıl doldurulamadı. Pazar. Bu, 2010 yılında gözlem döneminin başlamasından bu yana en büyük vasıflı işçi açığıdır.

Birçok alanda darboğazlar

Araştırmaya göre, darboğazlar özellikle sağlık, sosyal işler, öğretim ve eğitim alanlarının yanı sıra aritmetik olarak her on kontenjandan altısının doldurulamadığı inşaat, mimarlık, rölöve ve inşaat hizmetleri mühendisliği alanlarında belirgindi. dolu Bununla birlikte, doğa bilimleri, coğrafya ve bilişim alanlarında vasıflı işçi sıkıntısı da ortalamanın üzerindeydi.

Araştırmaya göre ticari hizmetler, eşya ticareti, satış, otel ve turizm sektörlerindeki vasıflı eleman açığı geçen yıl neredeyse üç katına çıktı. Burada aritmetik olarak 2022’de on açık kadrodan üçü doldurulamadı. Ancak bu alandaki güçlü artış, korona pandemisi sonrasında yaşanan keskin düşüşün ardından bir yakalama etkisiyle de açıklanabilir.

Temel olarak, araştırmaya göre, şu anda işgücü piyasasında şu kural geçerlidir: gerekli nitelik ne kadar yüksekse, boş pozisyonları doldurmak o kadar zor olur. Özellikle bilgisayar bilimi, elektrik mühendisliği, inşaat planlama ve denetim alanlarında üniversite mezunu uzmanlar aranıyordu. Burada araştırmaya göre, açık olan on kadrodan dokuzu uygun niteliklere sahip işsizdi.

Uzmanlar: Boşluğu kapatmak için göç gerekli

Uygun vasıflı işçilerin eksikliği uzun zamandır işgücü piyasasına yansımıştır. Uzmanlar hemfikir: boşluk, yurt dışından göç olmadan kapatılamaz.

Mart ayında ülke çapında 45,6 milyon kişi istihdam edildi, bu da her zamankinden daha fazla. Federal İstihdam Bürosu başkanı Andrea Nahles’in rakamları sunarken vurguladığı gibi, sosyal güvenlik primlerine tabi istihdamdaki artışın neredeyse tamamı, esas olarak AB dışından gelen göçmenlerden kaynaklandı.

Ekonomik durgunluk, enflasyon ve siyasi belirsizliklere rağmen: sanayi, ticaret ve hizmet sağlayıcılar vasıflı işçileri kuru bir sünger gibi emmeye devam ediyor. Bazı durumlarda, boş pozisyonlar artık istihdam bürolarına bildirilmez, doğrudan doldurulur. Nahles, aylardır en az bir miktar düşen talebi karşılamak için göçün gerekli olduğunu söyledi. “Yurt içi potansiyelimizin tamamını kullansak bile, bu, demografik nedenlerle de daha fazla göç olmadan mümkün olmayacak. Hem işçi hem de vasıflı işçi göçüne ihtiyacımız var.”

Başka bir sorun: Yeniden birleşmeden bu yana, Federal İstatistik Dairesi’nin birkaç gün önce açıkladığı gibi, çıraklık eğitimindeki genç sayısı hiçbir zaman 2022’nin sonundaki kadar az olmamıştı. Sadece 1.216 milyon kursiyer, korona salgını sırasında staj ve iletişim fırsatlarının olmamasının bir sonucudur, ancak aynı zamanda ikili eğitim sisteminde uzun süredir devam eden bir krizin ifadesidir.

İkili eğitim daha az talep görüyor

Gençler ikili eğitimi giderek daha az tercih ediyor: Acilen ihtiyaç duyulan genç vasıflı işçilere rağmen, geçen yıl 468.900 sözleşmeyle, krizden önceki 2019 yılına göre, 510.900 yeni sözleşmeyle önemli ölçüde daha az yeni eğitim kursu başlatıldı. 2021 yılına göre yüzde 0,6 gibi hafif bir artış, önceki yıllardaki boşlukları kapatamıyor. On yıl önce, yılda yaklaşık 100.000 yeni sözleşme daha vardı (2011: 561.100).

Acilen gençlere ihtiyaç var. Gün geçmiyor ki ciddi sonuçlarla ilgili bir endüstri uyarısı yok: yakında hasta ve yaşlılara artık bakılmayacak, mallar artık taşınamayacak – ve kazan dairesindeki iklim değişikliği de yetersizlik nedeniyle başarısızlıkla tehdit ediliyor. tesisatçılar

dpa