İş piyasası: Nahles: Meslek seçerken belirsizlik yüksek

EkoIte

Member
işgücü piyasası
Nahles: Meslek seçerken belirsizlik yüksek

Federal İstihdam Bürosu CEO’su Andrea Nahles, okuldan ayrılanların ebeveynlerinden çocuklarına tavsiyelerde bulunurken esnek olmalarını istedi. Fotoğraf

© Daniel Löb/dpa

Ergenler ve genç yetişkinler genellikle hangi mesleği yapmak istediklerini bilmeden okuldan ayrılırlar. Andrea Nahles, ebeveynlerin çocuklarına yardım etme görevi olduğunu düşünüyor.

Federal İstihdam Bürosu CEO’su Andrea Nahles, okuldan ayrılanların ebeveynlerinden çocuklarına tavsiyelerde bulunurken esnek olmalarını istedi. Nahles Pazartesi günü Münih’te Almanya’daki vasıflı işçi kıtlığıyla ilgili bir tartışma etkinliğinde “Meslek seçme konusunda büyük bir belirsizliğimiz var” dedi. Meslek seçimi sürecinde en önemli yönlendirme kaynağı anne-babalardır.

Bir kariyer seçerken ilk 20 favori listesi onlarca yıldır değişmedi. Nahles, aynı zamanda iş dünyasının da tamamen farklı hale geldiğini söyledi. Gençler, yeni fırsatlar hakkında – eğitim sisteminin geçirgenliği konusunda da – iyi ve kapsamlı bir şekilde bilgilendirilmelidir. Nahles, “Sevgili anne babalar, kafanızda toparlanıyorsunuz,” dedi. Almanya’da iyi akademisyenlere ihtiyaç var. Ancak üniversite terk oranları göz önünde bulundurularak, ikili eğitimin de yükseltilmesi gerekir.

Almanya her yıl eğitimlerini tamamlamadan işe giren 46.000 genci kaybediyor. Önceki yıllara kıyasla, bir eğitim yolundan diğerine geçiş nispeten kolay hale geldi. Münih Ifo Enstitüsü, Münih ve Yukarı Bavyera Sanayi ve Ticaret Odası ve “Süddeutsche Zeitung” tarafından düzenlenen etkinlikte Nahles, “Tanrı bilir, eğitim bir engel değildir” dedi.

Gençlerin meslekleri tanımaları için yeni fırsatlar yaratmak önemlidir. Baden-Württemberg’den, okul çocuklarının beş günde beş farklı mesleği deneyimlemelerini sağlayan bir modeli umut verici olarak nitelendirdi.

Nahles ile Münih Ekonomik Tartışması

dpa

#Konular