Gazilere yardım eden eski Yeni Zelandalı asker Ukrayna’da öldü

AnnaE

Global Mod
Global Mod

WELLINGTON: Yetkililer Perşembe günü yaptığı açıklamada, mücadele eden gazilere yardım etmek için bir hayır kurumu kuran eski bir Yeni Zelanda askerinin Ukrayna’da öldürüldüğünü söyledi.
Ukraynalı yetkililer ölüm haberini doğruladı. kane te tai Yeni Zelanda Dışişleri ve Ticaret Bakanlığı yaptığı açıklamada, Polonya’daki Yeni Zelanda Büyükelçiliği’nin daha fazla ayrıntı bulmaya çalıştığını söyledi.
-de Tai 2017’de, krizdeki gazileri desteklemek için No Duff Charitable Trust’ın kaydedilmesine yardımcı oldu. Güven, yaptığı açıklamada haberi “büyük üzüntü” ile paylaştıklarını söyledi. Te Tai -Ukrayna’da Kaplumbağa kod adlı- öldürülmüştü.
Güven, “O olmasaydı, No Duff olmazdı” dedi. “Kane’in kocaman bir kalbi vardı ve insanlara yardım etmeyi severdi. Onun kaybı, buradan Doğu Avrupa’ya kadar pek çok yaşamda büyük bir boşluk bırakıyor.”
Vakıf, cesedinin Yeni Zelanda’ya iade edilmesini sağlamak için Te Tai’nin ailesiyle yakın temas halinde olduğunu söyledi.
New Yorker dergisi, Te Tai ile geçen yılın sonlarında, Rus işgaline karşı yabancı gönüllü savaşçılardan oluşan bir ekibi yönettiği Pavlivka ön cephe köyü yakınlarında bir röportaj yaptı. Dergiye Ukrayna’ya gelmeden önce bir ilişkisini bitirdiğini, işinden ayrıldığını, evini ve arabasını sattığını anlattı.
Te Tai dergiye Turtle adıyla “Bu insanları gerçekten seviyorum ve bu ülkeyi seviyorum” dedi. “Eve gidemem çünkü burası artık benim evim. Gerçekten böyle hissettiriyor.”
Yeni Zelanda Savunma Bakanlığı, Te Tai’nin 2002’den 2009’a kadar bir ordu askeri olarak görev yaptığını söyledi. Afganistan’da görev yapmış ve “Normal” toka ile Genel Hizmet Madalyası, Harekat Hizmet Madalyası ve Savunma Hizmet Madalyası ile ödüllendirilmiştir.
The New Zealand Herald’a göre Te Tai 38 yaşındaydı ve 12 yaşında bir kızı vardı.
Te Tai’nin annesi Ngaire Te Tai oğlunun Ukrayna’ya gitmesini engellemeye çalıştığını söyledi.
Bu hafta başlarında, oğlunun ölümü onaylanmadan önce gazeteye “Ama o yetişkin bir adam ve yapabileceğim hiçbir şey yoktu” dedi. “Bütün ailesi onu gitmemesi için ikna etmeye çalıştı. O çok karmaşık bir adam oğlum, ama her zaman topluma karşı duyarlı olmuştur.”