Finn.Auto CEO’su Josef Meier taciz iddialarının ardından istifa etti

EkoIte

Member
Yusuf Meier
Noel partisinde saldırılar: araba aboneliği sağlayıcısı Finn’in patronu taciz iddialarının ardından istifa etti

Münih merkezli Finn.Auto şirketinin kurucusu ve CEO’su 38 yaşındaki Max-Josef Meier, cinsel taciz iddiaları nedeniyle baskı altındaydı ve şimdi görevinden istifa etti

©PR

Hannah Schwaer

Münih merkezli start-up Finn.Auto’nun kurucusu Josef Meier, Capital’in cinsel taciz iddialarını kamuoyuna açıklamasının ardından CEO olarak görevinden istifa ediyor. Cumhuriyet savcılığı da şimdi konuyu araştırıyor.

Münih merkezli start-up Finn.Auto, cinsel taciz iddialarının kamuoyuna duyurulmasının ardından kurucusu ve CEO’su Max-Josef Meier’den ayrıldı. “Capital” iş dergisinden alınan bilgiye göre, karar Çarşamba akşamı Münih’te Yatırımcı Danışma Kurulu’nun kriz toplantısında alındı. Finn’in bir sözcüsü, Meier’in “rızaya dayalı” derhal geri çekildiğini doğruladı. Daha önce Yönetim Kurulu’nda büyümeden sorumlu olan Maximilian Wühr, yeni CEO olacak.

Geçen hafta Capital ile yaptığı bir röportajda, Max-Josef Meier, editör ekibimizin daha önce iddialarla yüzleşmesinin ardından dokuz çalışana yönelik cinsel tacizde bulunduğunu itiraf etti.

Taciz iddialarının yayınlanmasından bu yana, Meier üzerindeki baskı, olası yasal sonuçlar nedeniyle de artmıştı. Çarşamba günü, Münih I savcısının konuyu araştırdığı öğrenildi. Kıdemli savcı Anne Leiding, “Raporun bir sonucu olarak, kendi açımızdan soruşturma başlattık ve açıklanan olayları cezai bir bakış açısıyla inceliyoruz” dedi.

Ofiste cinsel taciz

Saldırılar, bir buçuk yıl önce bir Noel partisinde start-up’ın ofisinde meydana geldi, ancak yalnızca bir muhbir aracılığıyla kamuoyuna duyuruldu.

Berlinale’de cinsiyetçilik tartışması

Palina Rojinski neden göbeği olan daha çok kadın görüyor ve Tom Beck neden feminist olmak istemiyor?

Meier, “Açıklamalara göre, o akşam başkalarının yanında birkaç kadına taciz edici sözlü ifadeler verdim ve ricalarda bulundum, kalçalarına dokundum ve bazılarını izinsiz olarak öpmeye çalıştım” dedi. Kendisi o akşam ağır bir şekilde sarhoştu ve olaylara dair hiçbir anısı yok.

Yatırımcılar Finn.Auto CEO’su Meier’e ikinci bir şans verdi

Meier’e göre, en büyük hissedarlar ve çalışanlar, saldırılarından Noel partisinden sonraki hafta haberdar edildi. Meier ayrıca istifasını teklif etti. Anlaşılan o noktaya gelmemiş. Önde gelen start-up finansörleri HV Capital, Picus Capital ve Heartcore da dahil olmak üzere yatırımcılar başlangıçta ona tutundu.

Kadın ve el cam bölmenin önünde

Özel

Münih başlangıç
Finn.Auto CEO’su Cinsel Tacizi Kabul Etti: “Kalçalarına Dokundum”

04/20/2023

Belgelerin gösterdiği gibi, Noel partisinden sonra şirket, dahili işleme için altı meslektaştan oluşan sözde bir “Eylem Ekibi” kurdu. Anlaşılan sonuçlardan memnun kalmışlardı. İki buçuk ay ofisten men edildikten ve terapi ve koçluk konusunda anlaştıktan sonra Meier ikinci bir şans elde etti.

Finli patron “Capital”e “Liderlik, eylem ekibi ve yönetim kurulumuzla birlikte nihayetinde CEO rolüme geri dönmem gerektiğine karar verdi” dedi.

Meier, Finn.Auto’nun arkasındaki itici güç olarak kabul ediliyor ve yaklaşık yüzde 16 ile şirketin en büyük hissedarı. Bu nedenle ona veda etmek, iş açısından bir meydan okuma olmalıdır. Start-up’ın yönetim kurulunu güçlendirmesinin nedenlerinden biri muhtemelen bu. Yeni CEO Maximilian Wühr’ün atanmasına ek olarak, önceki filo patronu Jürgen Lobach da yönetim kuruluna yükselecek.

Bu makale ilk olarak burada, yıldız gibi RTL Almanya’ya ait olan “Capital” iş dergisinde yayınlandı.

vah

#Konular