Ews: Ews Kabulü: E S’bhum’da 100’den Fazla Sahte Sertifika Bulundu | Ranchi haberleri

MarMe

New member

Jamshedpur: Doğu Singbhum Eğitim Departmanı Eğitim Hakkı (RTE) Yasası kapsamında özel İngiliz okullarına ücretsiz giriş için ebeveynlerin gelir belgelerinin ve çocuklarının doğum belgelerinin doğrulanması sırasında, birçok başvuranın sahte belgeler sunduğu ortaya çıktı.
Belgeleri ilgili Onaylanmış Alan Komiteleri (NAC’ler) ve Çevre Ofisi (CO) tarafından incelettiren departman, şimdiye kadar 60’tan fazla başvuranın sahte doğum belgesi düzenlediğini ve 40 kişinin sahte gelir belgesi sunduğunu tespit etti. Departman, RTE Yasası kapsamında kabul için başvurularını geri çekiyor.
Bu yıl, 1976 adayları altında kabul için başvurdu EWS Bakanlık yetkilileri, şimdiye kadar 1000’den fazla belgenin doğrulandığı kategori.
1976 başvuruları, kentsel çevredeki 60 İngiliz ortaokulunda EWS adaylarının ücretsiz ve zorunlu kabulü için 2100 ayrılmış yer içindir.
Bölge eğitim görevlisi Nirmala Barelia, başvuruların Mart ayı sonuna kadar doğrulanacağını ve ardından Nisan ayında başlayacak olan akademik dönem için giriş seviyesi sınıflara girişin başlayacağını söyledi. Gerçeğe aykırı belge sunanlar hukuka göre cezalandırılmalıdır” dedi.
RTE aktivisti Umesh Kumar RTE aktivisti, “Yüzde 25’lik kontenjanın EWS adaylarına ayrıldığını bilen bazı yüksek gelirli veliler, yetkilileri kandırmaya ve sahte gelir belgesi sunarak kabul almaya çalışıyor” dedi.
Ayrıca, bazı ebeveynlerin, istenen sınıfa girebilmek için çocuklarının yaşını düşürmek için sahte doğum belgeleri oluşturduklarını söyledi.
St Mary’s English School sözcüsü AK Pandey, okulun belgeleri doğrulamadaki rolünün sıfır olduğunu söyledi. Pandey, “Belgeler eğitim departmanı tarafından onaylandıktan sonra adayı kabul ediyoruz. Adayların okulu kandırmasına veya aldatmasına yer yok” dedi.