Esrar: Yasallaştırma gerçekten karaborsayı engelliyor mu?

EkoIte

Member
kaydeden Roland Lindenblatt

12 Nisan 2024, 21:14
3 dakika

Kanada'da esrarın yasallaştırılması yasa dışı ticareti önemli ölçüde azalttı. Ancak Almanya'da uzmanlar sorunlar görüyor.

Bu makale Capital dergisinden uyarlanmıştır ve on gün boyunca burada mevcuttur. Daha sonra yalnızca www.capital.de adresinden okunabilecektir. Sermaye buna aittir yıldız RTL Almanya'ya.

Esrarın karaborsasının kalkması gerekiyor. Ve önceki yöntemler işe yaramıyor. Trafik ışığı politikacıları bile bu konuda hemfikir. O halde Sağlık Bakanı Karl Lauterbach'ın (SPD) yasallaştırmayı karaborsaya çare olarak öne sürmesine şaşmamak gerek. Bakan, kışın Federal Meclis tartışmasında şu veya bu şekilde tekrarladı: “Bu yasallaştırmanın bir parçası olarak, karaborsayı geri çekiyoruz.”

İddiası: Daha az karaborsa ile daha az ot çocukların ve gençlerin eline geçiyor. Destekçiler, çimlerin daha saf olduğunu ve tüketimin daha iyi izlenebildiğini söylüyor. Yasallaştırma, kontrolsüz satışları engellemek için mantıklı bir adım gibi görünüyor. Ama bu işe yarıyor mu?

Aslında mevcut ot yasağı etkili değil. Almanlar her yıl daha fazla ot içiyor. Federal Sağlık Eğitimi Merkezi tarafından yapılan bir araştırmaya göre, 2011 yılında 20 gençten biri ot içerken, yakın zamanda bu oran on üç kişiden biri oldu. Hatta 25 yaş altı kişilerde tüketim iki katına çıktı. Tüketim sıklığı da artıyor ve satılan ot giderek daha güçlü hale geliyor. Aksi nasıl olabilir ki, karaborsadan geliyor. Adalet sistemi giderek daha fazla uyuşturucu suçuyla uğraşmak zorunda kalıyor. Ancak bu, satıcıları ve tüketicileri hiç de caydıracak gibi görünmüyor çünkü pazar büyümeye devam ediyor.

Bir şeylerin değişmesi gerektiği açık. Ancak Lauterbach'ın konsepti gerçekten doğru mu: Almanya'daki yasallaştırma biçimiyle karaborsa gerçekten ortadan kalkacak mı?

Kanada'da karaborsa daralıyordu

Yeni esrar kanununa göre yetişkinlerin artık kişisel tüketim için ceplerinde 25 gram bulundurmalarına, balkonda üç bitki yetiştirmelerine ve özel kulüplerde yasal düzenlemeler kapsamında özel ekim için kenevir yetiştirebilmelerine izin veriliyor. Orada ayda 50 gram hasat yapabiliyorlar. Bunlar normal taşçıların vape ettiği miktarlar değil. Hatta bazı eleştirmenler, yeni yetiştiricilerin mallarını yasa dışı olarak yeniden satması durumunda Almanya'da yasallaşmanın ardından karaborsanın büyüyeceğinden bile şikayet ediyor.

Esrar son yıllarda birçok ülkede yasallaştırıldı. En bilinen örnekleri ABD ve Kanada'dır. Psikolog Wolfgang Fastenmeier ve Martin Söllner, esrarın yasallaştırılmasının etkilerine ilişkin mevcut bilimsel çalışmaları değerlendirdi.

Fastenmeier, “ABD ve Kanada'da kazanılan deneyim kolaylıkla aktarılabilir” diyor. Her ne kadar yasallaştırma Almanya'da bu ülkelere göre farklı yapılandırılmış olsa da. Kanada'da karaborsa yasallaşmadan bu yana küçüldü. İstatistik Kanada, kullanıcıların yüzde 70'inin ilaçlarını artık yasal kaynaklardan aldığını bildiriyor.

Fastenmeier, yasallaşmayla karaborsanın tamamen ortadan kalkacağı vaadinin doğru olmadığını özetliyor. Ancak yasadışı pazar, diğer ülkelerde de gözlemlenebileceği gibi, önemli ölçüde daralıyor. Bu durum tüketimi azaltmadı ancak yasallaşma öncesinden daha hızlı artacak gibi görünmüyor.

Ortak iş başında
Esrar görgü kuralları: İşyerinde ot içebilir miyim?

04/02/2024

Eleştirmenler esrar kulüplerinde yeniden satıştan korkuyor

Fiyatlar aynı zamanda karaborsayı da körükleyebilir. Yasal esrar çok pahalı olduğunda tüketiciler karaborsadan satın alıyor. Yasal otun ne kadar ucuz ve iyi olduğu, yasa dışı ve yasal pazarlar arasındaki dağılımı belirlemektedir.

Ancak Düsseldorflu ekonomist Justus Haucap burada Almanya'nın yasallaştırılmasında bir sorun görüyor. Çünkü Kanada gibi esrarın kafelerde satıldığı ülkelerin aksine, Almanya'da yabani otları yalnızca evinizde yetiştirebilir veya bir kulübe katılabilirsiniz. Her ikisi de yalnızca büyük tüketiciler için faydalıdır.

Eleştirmenler ayrıca esrar kulübü üyelerinin hasatlarını yeniden satacağından da korkuyor. Haucap, bunun aynı zamanda bir tür karaborsa olduğunu söylüyor. Ancak düzenlemeye tabi esrar oraya aktarıldığı için bunu ihmal edilebilir buluyor. Güçlü kısıtlamaları daha sorunlu buluyor.

Ortak mı, arkadaşın mı?  Ebeveynler bunun olmasını önlemek için çok şey yapabilir

Önleme uzmanı Amon Barth
Esrar: Endişeli ebeveynler için on ipucu

04/09/2024

Haucap, “Bir kulübün yalnızca 500 üyesi vardır. Ayda 50 gram almalarına izin verilir. Ekonomik açıdan ölçek ekonomisi yoktur” diyor. Dolayısıyla üretim fiyatları, ticari tarımda olduğu gibi seri üretim yoluyla düşmez. Üstelik teklif çok sınırlı. “Orada hiçbir şey işlemenize izin verilmiyor. Yenilebilir ürün yok. Bu genellikle tüketicilerin ilgisini çekmeyen bir durum. Kulüpler ne kadar az çekici olursa, karaborsa da o kadar büyük kalacak.”

Haucap, yakın zamanda ABD'nin Oregon şehrinde olduğunu söylüyor. “Orada Apple mağazalarına benzeyen esrar dükkanları var, diğerleri ise daha çok 'üçüncü dünya mağazalarına' benziyor. Organik esrar var.” Bu çeşitlilik, hukuk piyasasını cazip hale getirmedeki başarının reçetesidir.

Haucap, “Yasallaştırmayı önceki statüyle karşılaştırıldığında olumlu görüyorum” diyor. “Ot çetesi mutlu. Baskı kalktı.” Ancak hükümet, karaborsanın boyutunu daha da azaltacak olan, düzenlenmiş satışlarla uygun şekilde yasallaştırma fırsatını kaçırdı.

Alman yasallaştırması büyük olasılıkla karaborsayı bir miktar daraltacak, ancak ortadan kaldırmayacak.

#Konular