Enerji şirketi: Uniper Group hızla özel ellere dönmeli

EkoIte

Member
enerji şirketi
Uniper Group hızla özel ellere dönmelidir

Enerji tedarik şirketi Uniper’in Düsseldorf’taki genel merkezinin fuayesinde bir logo var. Doğalgaz krizinde kamulaştırılan enerji şirketi yeniden özelleştirilecek. Fotoğraf

©Oliver Berg/dpa

Devlet, hasta şirketi gaz krizinden kurtarmak için devreye girdi. Ancak gelecekte şirket yeniden bağımsız olmak istiyor. Mümkün mü?

Gaz krizi sırasında kamulaştırılan enerji grubu Uniper, yönetim kurulunun iradesine göre bir an önce yeniden özelleştirilecek. CFO Jutta Dönges Çarşamba günü yapılan Yıllık Genel Kurul toplantısında “Hedefimiz, Uniper’i mümkün olan en kısa sürede bağımsız bir şirket olarak ağırlıklı olarak özel ellere geri döndürmek” dedi. Bu hedef, gelecekteki stratejinin mevcut incelemesindeki “temel yönergelerden” biridir. Uniper, yaz aylarında stratejinin bir güncellemesini sunmak istiyor.

Dönges, federal hükümetin Uniper’deki hissesini 2023 yılı sonuna kadar yüzde 25 artı 1 hisseye düşürmenin bir yolunu göstermek için Avrupa Birliği’ne olan bağlılığını hatırlattı. “Bu konudaki fikirlerimizi önümüzdeki aylarda sunacağız.”

Dönges, federal finans kurumunun genel müdürü olarak birçok şirket kurtarma operasyonunda yer aldığını söyledi. “Bağımsızlığa giden yolun başarılı bir istikrardan sonra başarılı olabileceğini gördüm.” Uniper de bunu yapacak. Bu nedenle, istikrara kavuştuğunda meslektaşlarıyla birlikte Uniper’e bu aşamada rehberlik etmek ve tekrar başarılı olmasına yardımcı olmak için adım atıyor. “Bu aynı zamanda şirketimizi yeniden sermaye piyasasına hazır hale getirmek ve federal hükümete Uniper’i gelecekte özel ellere geri verme fırsatı vermek anlamına geliyor.”

dpa

#Konular