CBSE gelecek yıldan itibaren yeni bir eğitim biçimine geçecek | Vadodara haberleri

EkoIte

Member
VADODARA: Orta Öğretim Merkez Kurulu (CBSE) yakında ülke çapındaki tüm üye okullardan 5+3+ yolunda Ulusal Eğitim Politikası (NEP) 2020’de önerildiği gibi mevcut akademik sistemden daha kademeli bir sisteme geçişe hazırlanmalarını isteyen bir yönerge yayınlayacak. Mevcut 10+2 sisteminin 3+4 sistemi.

gfx

CBSE Başkanı Nidhi Chhibber Cuma günü TOI’ye, kurulun bir sonraki akademik oturumdan geçiş yapmaya karar verdiğini söyledi.
IAS görevlisi, Gyan Sarovar – Merkez Sahodaya Okulları Kompleksi (Vadodara) tarafından düzenlenen iki günlük 28. CBSE ulusal yıllık konferansının açılış törenine katılmak üzere Vadodara’daydı.
Yıllık konferans, ‘Eğitim 4.0: 2030 ve sonrası için eğitimi yeniden keşfetmek’ temasıyla düzenleniyor.
CBSE başkanı TOI’ye “Yakında, NE’de öngörülen 10+2 yerine tüm okullarımız için yeni 5+3+3+4 eğitim sisteminin tanıtılması için yönergeler yayınlayacağız” dedi.
Chhibber, yeni eğitim sisteminin en önemli özelliğinin 3 ila 6 yaş grubunun örgün eğitim sistemine dahil edilmesi olacağını söyledi. “Birçok CBSE okulu zaten bunu yapıyor. Anaokulları ve hazırlık okulları var. Şimdi onlar da resmi CBSE sisteminde olacaklar” dedi.
NEP eğitimi dört aşamaya ayırmıştı – temel aşama (3 ila 8 yaş arası) ilk aşamaydı; ikinci aşama olan hazırlık son sınıf üç ila beş (8 ila 11 yaş); üçüncü aşama olan orta sınıf altı ila sekiz (11 ila 14 yaş); ve dördüncü aşama olan 9 ila 12. sınıflar (14 ila 18 yaş) için ikincil.
NEP’in belgesi, 10’dan 12’ye kadar olan sınıflar için sınavların devam edeceğini belirtirken, mevcut sınav ve giriş sınavları sisteminde koçluk derslerine olan ihtiyacı ortadan kaldıracak şekilde yeniden düzenlenecektir.
NEP belgesinde, “Yönetim kurulu sınavlarının ‘yüksek riskli’ yönünü ortadan kaldırmak için, tüm öğrencilerin okul yılında en fazla iki kez sınava girmelerine izin verilir, bunlar istenirse bir ana sınav ve bir de iyileştirme sınavıdır.”
Chhibber, “NEP yetkisinin bir diğer önemli kısmı, bu üç kaynağın farklı okul aşamalarındaki gelişimini izlemek için bir okul kaydı, bir öğretmen kaydı ve bir öğrenci kaydı oluşturmaktır. Bu alıştırmaya çok yakında başlayacağız” dedi. ülkenin dört bir yanından katılan yaklaşık 800 müşterinin bir araya gelmesi.