Bollywood: ‘aam’, ‘khaas’ olduğunda hiçbir menkul kıymetin süresi dolmaz! | Sure Haberleri

EkoEr

New member

Surat: Eski Bollywood filmlerinden bezdirilmiş bir meyve bahçesi sahibinin yazın asıl işinin bütün gün hırsız kovalamak olduğu sahneyi hatırlıyor musun? Makarada güzel görünüyordu. Ancak, 21. yüzyılın rahatsız mango çiftçilerinin artık hırsızları uzak tutmak için insansız hava araçları ve kameralar kullanması dışında, bugüne kadar pek bir şey değişmedi!
Güney Gujarat’taki çiftçiler için meyve bahçesinde asılı bir mango, herkesin gelip toplaması için bağıran bir davettir. Ve hırsızlık yoluyla çiftçiler için büyük kayıplara neden olan daha fazla neşe.
Yaz yaklaşırken, güney Gujarat’taki köylerin bahçelerinde mango hırsızlığı yaygın bir sorun haline geliyor. Geçmişte köylüler küçük miktarlarda izinsiz toplanırdı, ancak giderek miktarlar arttı ve bu da çiftçileri değerli mahsulün korunmasını sağlamak için çok katmanlı önlemler almaya yöneltti.
Her yaz, Vasant Patel’in Valsad’daki Nanakwada’daki çiftliğinden yaklaşık iki kental mango çalınır. TOI’ye konuşan Patel, “Olgunlaşmamış mangolar küçük miktarlarda çalınıyor. Bu yıl hırsızlıktan kaynaklanan kayıpları göze alamayız çünkü hasat zaten kötü hava koşullarından zarar gördü.”
Patel yalnız değil. Köyden birçok çiftçi bir grup oluşturdu ve köyün etrafındaki 100 büyük hektarlık araziye yayılmış çiftliklerini drone kameraları kullanarak izliyor.
“Çiftliğim 30 hektar ve ben ya da çalışanlarım her gün yaya olarak tarlayı gezemiyoruz. Ancak çiftliğin etrafındaki raylara dikkat ederseniz drone işinize yarayabilir,” diyor Prakash Patel. Çiftçiler, hırsızlık riskinin yüksek olduğu zamanlarda veya yerel halk tarafından meyve bahçelerinin yakınında şüpheli hareketler konusunda uyarıldıklarında rastgele drone kullanıyor.
Kalwada’dan bir mango yetiştiricisi olan Brijesh Patel, bahçesine bir Wi-Fi kamera ağı kurdu. Patel, “Daha önce, çiftliğimden dört kentaldan fazla mango çalındı, ancak CCTV kurduktan sonra hırsızlar artık çiftliğime girmiyor. Çiftliğimi cep telefonumdan izleyebiliyorum,” dedi.
Ancak Chharwada köyünden bir çiftçi olan Aakash Desai, mahalleden izlemeyi daha kolay buluyor. Yaz aylarında tüm aile ile birlikte çiftliğine taşınır. “Ailem ve yaklaşık 40 işçi, hırsızlığı önlemek için günün her saati çiftliği izliyor. Hırsızları uzak tutmak için iki eğitimli muhafız da görevlendirdim,” diye ekledi Desai.