Bhu: Mandaviya, Ims-bhu için fon sağladı | Varanasi Haberleri

MumuOner

New member

Varanasi: Birlik Sağlık Bakanı Mansukh Mandaviya kaynak eksikliğinin daha da güçlendireceğinden emin Tıp Bilimleri EnstitüsüBanaras Hindu Üniversitesi.
Cuma günü kampüsteki Sir Sunderlal Hastanesi ve Travma Merkezindeki yetkililerle bir araya geldi. Birlik Eğitim Bakanı Dharmendra Pradhan ile yaptığı görüşmede, buraya tedavi için gelen sıradan insanların daha iyi tesislere sahip olması için Tıp Bilimleri Enstitüsü’nün tesislerini iyileştirmek için bir plan hazırlayacağını söyledi.
prof. Travma Merkezi Kıdemli Profesörü Saurabh Singh, bakana sağlık sisteminin karşı karşıya olduğu zorluklar hakkında bilgi verdi. AIIMS’nin yatak başına yılda 20 lakh Rs, BHU’nun yılda yatak başına 2 lakh Rs aldığını söyledi. prof. Singh, hastane ve travma merkezinde bir hastane yönetimi bilgi sisteminin getirilmesini önemli bir adım olarak nitelendirdi ve bakandan bu yönde inisiyatif almasını istedi.
Mandaviya, BHU’nun benzersiz bir kurum olduğunu ve pek çok başarıya imza attığını söyledi. Buradaki yönetişim modeli diğer kurumlara örnek olacak şekilde olmalıdır. Enstitüdeki sağlık tesislerinin altyapısının daha da güçlendirilmesi gerektiğini ifade ederek, bu yönde taş atılmayacağını söyledi. Ayrıca, BHU’da modern tıp ve Ayurveda’nın yakınsamasının, dünyanın geri kalanının öğrenebileceği bir model sunabileceğini söyledi. Sağlık Bakanlığı’na BHU ile ilgili tekliflerin hızlı bir şekilde ele alınmasını sağladı.
Rektör Yardımcısı Prof. Sudhir Kumar Jain, BHU Hastanesi’nin birinci sınıf bir kurum olma potansiyeline sahip olduğunu söyledi. Buradaki sağlık hizmetlerinin yoğunluğu nedeniyle tesislerin yetersiz kaldığını söyledi.
Bu vesileyle, NITI Aayog üyesi ve Tıp Bilimleri Enstitüsü Yönetim Kurulu (BOG) Başkanı Dr. Birleşik Krallık Paul Tıp Bilimleri Enstitüsü’nün büyük bir eğitim kurumu bünyesinde yer almasının kendisini diğer kurumlardan ayıran özellikleri olduğunu söyledi.
Toplantıya ayrıca Tıp Bilimleri Enstitüsü Müdürü Prof. SK Singh, Dean Research Prof. Ashok Chaudhary, Tıbbi Müfettiş, Prof. Kailash Kumar, Baş Müfettiş Yardımcısı, Prof. Ankur Singh, Dr. , Dr. Neeraj Tripathi ve Hemşirelik Şefi Prakash Sharma.
Sağlık Bakanı daha önce Sir Sunderlal Hastanesi Acil, Yoğun Bakım Ünitesi (YBÜ) ve Diyaliz Ünitesini ziyaret etti. Ayrıca travma merkezinin acil servisini, Ayuşman koğuşu, laboratuvar ve kan bankasını da ziyaret etti.