Bankalar: Swiss UBS, eski patronu Ermotti’yi geri getiriyor

EkoIte

Member
bankalar
Swiss UBS eski patronu Ermotti’yi geri getiriyor

İsviçre’nin en büyük bankası UBS, Sergio Ermotti’yi grubun zirvesine geri getiriyor. Fotoğraf

© Walter Bieri/KİLİT TAŞI/dpa

Sergio Ermotti yıllarca İsviçre’nin en büyük bankasının başındaydı. Şimdi yönetici şaşırtıcı bir şekilde geri dönüyor. Rakip Credit Suisse’in entegrasyonu onu bekliyor.

Büyük İsviçre bankası UBS’nin eski yeni patronu Sergio Ermotti (62), aslında profesyonel bir futbolcu olmak istiyordu. Ve o da iyi bir öğrenci değildi. 2020’de bankacı bir iş dergisiyle değil, tabloid “Schweizer Illustrierte” ile sadece soğukkanlılıkla değil, aynı zamanda içgüdüsel olarak karar vermenin ne kadar önemli olduğu hakkında sohbet etti. Yaklaşılabilir kapı komşusu Ermotti: İsviçre bankacılık merkezi, Credit Suisse fiyaskosundan sonra güveni yeniden inşa etmek için böylesine karizmatik bir figürün özlemini çekiyordu.

“Neue Zürcher Zeitung”, Credit Suisse’in düşüşünü, tepedeki “kesin sayılardaki insanların” zayıf iletişimine de bağladı. Buna karşılık, eski UBS patronuna özlemle baktı: “Koşu kucağının fotoğrafları ve kişisel röportajlarıyla insanlara şu hissini vermeyi başaran Sergio Ermotti: “Ben sizden biriyim. Bana güvenebilirsin.””

Mütevazı bir geçmişe sahip

Yönetici cephesinin arkasındaki insanları gösteren Ermotti’dir. Görünüşü genellikle Hollywood’un gözdesi George Clooney ile karşılaştırılan adam, birkaç yıl önce ünlüler buz kovası mücadelesinde yarışırken – iyi bir amaç için başlarına bir kova buzlu su döktüğünde de oradaydı.

Ermotti, İtalyanca konuşulan Ticino’da büyüdü, ailesi İtalya’dan göç etmişti. Babası bir banka memuruydu, aile güllük gülistanlık değildi. “Schweizer Illustrierte” ye söylediği gibi, bir çocukken FC Lugano’dan bir futbol forması almak için ateşli arzusu “mümkün değildi”. Ticino’da küçük bir yerel bankada bankacılık çıraklığı yaptı.

O andan itibaren, örneğin Citibank, Merrill Lynch ve diğer bankalar, Londra ve New York’taki istasyonlar aracılığıyla işler hızla yokuş yukarı gitti, ta ki kendini 2011’de UBS’de bulana kadar. Kriz yöneticisi olarak işe alındı. Banka zor yıllar geçirmişti. Küresel mali kriz sırasında ABD pazarında riskli bir genişleme stratejisinin ardından 2008 yılında İsviçre Ulusal Bankası tarafından kurtarılmak zorunda kaldı. Ermotti, UBS’yi rotasına geri aldı.

“Benim için bu bir görev çağrısı”

2020 yılında emekli olduktan sonra reasürör Swiss Re’nin Yönetim Kurulu’na atandı ve 2021’de Yönetim Kurulu Başkanı oldu. Yaklaşık 30 yıldır evli olan ve yetişkin iki erkek çocuk babası olan Ermotti bugün dünyanın en zenginlerinden biri. tahminen üç haneli milyon servete sahip İsviçre’deki insanlar.

Bankacı değerler hakkında konuşmayı sever: hataları kabul edebilmek, işverenine sadık olmak, parayı saçıp savurmamak, yükümlülüklerini yerine getirmek. Çarşamba günü yeniden atandığında “Benim için bu bir görev çağrısı” dedi. “Sorumluluğun ve beklentinin tamamen farkındayım.” Siyasi olarak da devreye giriyor. 2015 yılında “beş sütunlu bir program” ile, diğer şeylerin yanı sıra yeni vergilere ve AB ile yakın işbirliğinden yana konuştu. 2021’de Schaffhausen’de “İsviçre’nin Sürdürülebilirliği” konulu bir konferansta, kendini beğenmişlik yerine daha fazla özgüven çağrısında bulundu.

Ermotti, UBS’den ayrıldığında gücün değil adrenalinin eksik olacağını söyledi. “Her gün çözmeniz gereken bir probleminiz var, fikriniz önemli, kararlar vermek zorundasınız. Büyük bir sistemin merkezindesiniz. Pozitif bir enerji yaratıyor.” Yeni bankacılık devi UBS, Credit Suisse’in devralınmasını başarıyla sindirmek için buna acilen ihtiyaç duyuyor.

dpa

#Konular