Ayushman Bharat Sağlık Hesapları: Edu Dept öğrenciler ve öğretmenler için sağlık kartları planlıyor | Ranchi haberleri

MarMe

New member

Ranchi: Ayushman Bharat Sağlık Faturaları (ABHA), devlet ve devlet dışı okullardaki öğrencilerin yanı sıra ülke çapındaki eğitim kurumlarının öğretmenleri ve çalışanlarına sağlanacaktır. Milli Eğitim ve Okuryazarlık Dairesi Başkanlığı bu konuda tüm ilçelere talimat verdi.
Talimata göre, öğrenci, öğretmen ve devlet ve sivil toplum kuruluşlarının tüm sağlık tesisleri ve sağlıkla ilgili raporları online olarak bağlanacak ve ABHA kart üzerinden yararlanacak.
Kıran Paşayönetmeni Jharkhand Eğitim Projesi Kurulu, şunları söyledi: “Eğitim departmanı, bölge eğitim yetkililerine eğitim kurumlarının tüm çalışanlarının ve öğrencilerinin ABHA kartlarını almalarını sağlama talimatı veren yönergeler yayınladı. Devletin kart kullanımı yoluyla vatandaşlara fayda sağlaması yönündeki yönergesi doğrultusunda kendilerine talimat verildi. Eğitim departmanı, sağlık departmanı ile birlikte ilk kez eğitim kurumlarının öğrenci ve öğretmenlerini desteklemek için çaba harcıyor. Harita hem çevrimiçi hem de çevrimdışı olarak oluşturulabilir.”
Mektupta, “Tüm eyalet sağlık tesisleri çevrimiçi olarak eklenecek ve tüm eyalet sakinleri kart avantajlarına erişebilecek. Bu, tüm vatandaşların bir ABHA kimliğine sahip olmasını gerektirir.
İsim ve adrese ek olarak, bir ABHA kartında 14 haneli benzersiz bir numara ve bir QR kodu bulunur. Kart, dijital olarak güvenli bir şekilde tam bir sağlık raporu içerir.
“Devlet devlet okullarında 1.6 lakh öğretmen, 40 lakh öğrenci ve 40.000’den fazla çalışan var. Ayrıca, sivil toplum kuruluşlarında çocuklar da dahil olmak üzere milyonlarca insan var” dedi.